Czym usunąć stary silikon – sprawdzone metody

czym usunąć stary silikon

Silikon to z pewnością jeden z częściej stosowanych w budownictwie materiałów. Daje możliwość dobrego uszczelnienia i jednocześnie odpowiedniego wykończenia wielu prac budowlanych. Jednakże z biegiem czasu naniesiona warstwa silikonu ulega degradacji, a co za tym idzie, przestaje spełniać swoją rolę jak również odpowiednio się prezentować. Dlatego też co pewien czas silikon powinien być wymieniany. O ile położenie nowej warstwy raczej nie sprawia problemu, o tyle konieczne jest najpierw usunięcie starego silikonu, co nie zawsze zaliczane jest do łatwych zadań.

Dlaczego należy usuwać stary silikon?

Z biegiem czasu silikon twardnieje i zaczyna pękać, co powoduje że traci swoje właściwości uszczelniające. Jednocześnie zaś w zakamarkach pękającego silikonu zbiera się wilgoć i zanieczyszczenia, co sprawia że powstaje pleśń i nieestetycznie wyglądające zabrudzenia. Woda przedostająca się przez nieszczelną powłokę silikonu może również przyczyniać się do powstawania wielu innych szkód.

Ostry nożyk – idealny do usuwania silikonu

Poszukując odpowiedniego sposobu na to, czym usunąć stary silikon większość osób sięga po ostry nożyk. Doskonale nadaje się do usuwania starych, stwardniałych warstw. Wymaga jednak nieco doświadczenia, bowiem ostrze może przyczyniać się do powstawania rys na materiałach, na których zostało zastosowane silikonowe uszczelnienie. Szczególnie takie jak jak akrylowe wanny czy brodziki lub płytki ceramiczne są narażone na powstawanie rys, związanych z nieumiejętnym stosowaniem ostrego nożyka do usuwania silikonu. Można jednak usunąć przy jego pomocy znaczną większość starego silikonu, omijając miejsca łączenia z innymi materiałami.

Odpowiednie preparaty chemiczne

Silikon, zarówno świeży jak też jego stare warstwy można usuwać przy pomocy odpowiednio dobranych środków chemicznych. Jednym z często stosowanych jest tradycyjny rozpuszczalnik. Bez problemu poradzi sobie z natychmiastowym usunięciem warstw świeżego silikonu, pomaga również w usuwaniu starego, zmiękczając stwardniałą warstwę, co umożliwia jego usunięcie przy zastosowaniu znacznie mniejszej ilości siły lub ostrego nożyka. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć również specjalne preparaty, przeznaczone właśnie do usuwania warstw silikonu. Są one znacznie bezpieczniejsze dla innych materiałów niż tradycyjny rozpuszczalnik, który może pozostawiać na powierzchni płytek czy akrylu plamy lub odbarwienia, jeśli zastosuje się zbyt dużą jego ilość.

Łączenie metod usuwania silikonu

Aby skutecznie usunąć stary silikon można zastosować różne metody. Środki chemiczne, zastosowane na starą warstwę i pozostawione na niej dłuższy czas powodują znaczne zmiękczenie silikonu, co przekłada się na znacznie łatwiejsze jego usunięcie przy pomocy nożyka. Pozostaje potem jedynie usunięcie resztek i przygotowanie powierzchni do zastosowania nowej warstwy.

Jak przygotować powierzchnię pod nowy silikon?

Po usunięciu starej warstwy silikonu nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do nałożenia nowej. Po dokładnym usunięciu starego silikonu należy powierzchnię dokładnie umyć, zwłaszcza jeśli stosowano środki chemiczne do usuwania. ich pozostawienie bowiem może uniemożliwiać odpowiednie nałożenie nowej warstwy.