Czyszczenie akwarium morskiego – jak to zrobić?

Żeby akwarium nie tylko pięknie wyglądało, lecz także było przestrzenią, w której panują odpowiednie warunki do życia zwierząt i roślin morskich, trzeba je regularnie czyścić. Nawet najlepszej jakości filtry czy odmulacze nie zastąpią ręcznego mycia poszczególnych elementów. Jak wyczyścić akwarium morskie? Które akcesoria na pewno się przydadzą?

Czyszczenie akwarium morskiego uznawane jest za trudne i czasochłonne, podobnie jak utrzymanie właściwych parametrów wody, w której przebywają zwierzęta i rośliny. Czy faktycznie serwis akwarium zajmuje tak dużo czasu? To zależy od wielkości zbiornika i od tego, czy dysponuje się odpowiednimi akcesoriami.

Co na pewno się przyda?

Akcesoria do czyszczenia akwarium morskiego

Dwie miski lub wiaderka, w których umieścimy urządzenia i dekoracje, czyściki i skrobaki do szyb ułatwiające pozbycie się osadów, wyciory do czyszczenia węży, szczotka i gąbka do mycia np. kamieni oraz czyste szmatki do wytarcia wody.

Warto mieć także odmulacz grawitacyjny pozwalający na sprawne usunięcie wody z akwarium lub odmulacz bakteryjny, jeśli chce się wyeliminować osady z dna bez podmiany wody. W przypadku akwariów stojących na podłodze albo na niewielkiej wysokości przydane będą zestawy do podmiany wody z pompą i długim wężem umożliwiającym odprowadzenie brudnej wody prosto do kanalizacji.

Etap pierwszy – usuwanie wody

Jak wyczyścić akwarium? Na początek trzeba usunąć około 10 do 20 procent wody znajdującej się w zbiorniku. Dokładna ilość zależy od tego, jak często robi się podmianki. Przyjmuje się, że norma to nie mniej niż 5 procent i nie więcej niż 10 procent tygodniowo.

Do usunięcia wody używa się odmulacza grawitacyjnego lub pompy, przez które przepływa zanieczyszczona woda. Może spływać do wiadra albo – jeśli wąż jest odpowiednio długi – bezpośrednio do zlewu.

Etap drugi – czyszczenie szyb

Następnie należy dokładnie wyczyścić szyby z nalotu – zalegających glonów i alg wapiennych. Trzeba pamiętać, że w przypadku akwariów morskich wkładanie rąk do wody nie jest zalecane, dlatego wewnętrzną stronę szyb można oczyścić przy użyciu czyścików magnetycznych.

Czyściki składają się z dwóch elementów. Jeden umieszcza się w wodzie, a drugi przyczepia na na zewnątrz. Obie części dzięki wbudowanym magnesom mocno przylegają do szyby. Wystarczy je przesuwać, żeby wyczyścić zbiornik tam, gdzie to konieczne.

Poszczególne modele czyścików różnią się od siebie wielkością, siłą magnesu i możliwością wymiany poszczególnych elementów – do niektórych da się dokupić akcesoria i ostrza do czyścików.

Etap trzeci – czyszczenie filtra

Ponadto należy pamiętać o konserwacji urządzeń technicznych. Je również co jakiś czas trzeba wyczyścić z kamienia, glonów i innych zanieczyszczeń. Niektóre, np. pompy cyrkulacyjne, wystarczy włożyć do pojemnika z roztworem kwasku cytrynowego i włączyć, żeby pracowały przez około 30 minut.

Inne, np. filtr, trzeba oczyścić ręcznie, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Na koniec pozostaje już tylko uzupełnić wodę, dbając o jej odpowiednie parametry.

Gdzie kupić akcesoria do czyszczenia akwarium morskiego? M.in. w sklepie Trzmiel.com.pl: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska/czyszczenie-akwarium-morskiego