Jak dobrać wiertarkę do rodzaju obrabianej powierzchni?

Jak dobrać wiertarkę do rodzaju obrabianej powierzchni? Dowiedz się!

Wiertarka jest absolutnie niezastąpiona i nierzadko to właśnie ona odgrywa kluczową rolę podczas różnego rodzaju prac budowlanych czy remontowych. Aby zakupiony model faktycznie spełniał swoje zadanie, podczas zakupów należy zwrócić uwagę m.in. na parametry techniczne takie jak moc wiertarki, napięcie zasilania czy moment obrotowy urządzenia. Jak dobrać wiertarkę do rodzaju obrabianej powierzchni? Kilka cennych wskazówek zebraliśmy w poniższym artykule.

Najpopularniejsze typy wiertarek – czym się od siebie różnią?

Choć faktycznie możliwości jest mnóstwo, to bynajmniej nie ma konieczności przeglądania wszelkich propozycji – wystarczy dowiedzieć się czym różnią się od siebie dostępne wiertarki, a także, do jakiego rodzaju prac są one dedykowane. Dzięki temu można dokonać łatwej selekcji i podjąć właściwą decyzję zakupową. Jakie wiertarki znajdziemy najczęściej w warsztacie majsterkowicza?

  • Wiertarki udarowe – wiertarki ręczne wyposażone w mechanizm udarowy umożliwiający wiercenie w nawet najtwardszych materiałach. Zazwyczaj zasilane są one prądem elektrycznym, choć można także znaleźć modele bezprzewodowe.
  • Wiertarki kątowe – są szczególnie polecane do wiercenia w drewnie, ceramice, metalu oraz betonie, a ich znakiem rozpoznawczym jest wiertło umieszczone pod kątem prostym względem korpusu urządzenia.
  • Wiertarki magnetyczne – mają różne zastosowania i charakteryzują się odmienną twardością, co wpływa na możliwość obróbki określonego rodzaju materiału. Z ofertą tego typu produktów zapoznasz się na stronie internetowej: https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-magnetyczne.
  • Wiertarko-wkrętarki – to sprzęt do zadań specjalnych cieszący się popularnością wśród osób poszukujących praktycznych rozwiązań. Wiertarko-wkrętarki nadają się do wiercenia, otworów, wkręcania i wykręcania wkrętów, mieszania farb i wygładzania powierzchni.
  • Wiertarki do szkła – umożliwiają precyzyjną obróbkę szkła dzięki dodatkowym elementom oraz regulowanemu zakresowi obrotów dobieranemu w zależności od średnicy wierconego otworu, a ich atutem jest hermetyczna budowa zwiększająca wytrzymałość narzędzia.

Wiertarki magnetyczne - sprawdź, czym się wyróżniają!

Jak wybrać odpowiednią wiertarkę?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku kwestii, a przede wszystkim od tego, z jaką częstotliwością oraz do jakich prac będziemy wykorzystywać wiertarkę.

Jeżeli poszukiwane narzędzie ma służyć do wykonywania sporadycznych i niezbyt skomplikowanych prac domowych, to wiertarka o mocy do 500W będzie w pełni wystarczająca. Jeśli natomiast obiektem poszukiwań jest sprzęt, którego nie powstydziłby się żaden profesjonalista wykonujący ciężkie prace i podejmujący się nawet najbardziej ambitnych zadań, najlepszym wyborem będzie wiertarka znacznie lżejsza od klasycznej. W ten sposób będzie ona również wygodniejsza w obsłudze, a także wytrzymała i wyposażona w praktyczne funkcje jak choćby możliwość regulacji kierunku obrotów wierteł oraz ich prędkości.

Jak dopasować wiertła do materiału?

Istotny jest także rodzaj powierzchni, w jakiej będziemy wiercić – w tym przypadku kluczowy jest dobór właściwych wierteł (łopatkowych, krętych, puszkowych, widiowych, płaskich bądź też specjalnych otwornic). To właśnie od dodatkowego osprzętu zależy powodzenie całej akcji. Jak rodzaj wierteł kupić?

  • Do cegły, kamienia, betonu oraz innych twardych surowców najczęściej używane są wiertła widiowe z ostrzami wykonanymi z węglika spiekanego.
  • Do drewna przeważnie używane są wiertła spiralnekręte bądź płaskie (w zależności od średnicy planowanych otworów).

Na koniec warto podkreślić, że stosowanie wierteł o konkretnym przeznaczeniu do zupełnie innego rodzaju materiału nie jest godnym naśladowania pomysłem – jest to bowiem najprostszy sposób na uszkodzenie jego powierzchnipowstanie nierówności czy też równie nieestetycznych odprysków. Wynika to oczywiście z faktu, że poszczególne wiertła mają różny kąt wierzchołkowy oraz geometrię.