Jak odstraszyć szerszenie – czy domowe sposoby są skuteczne?

jak odstraszyć szerszenie

Szerszenie budzą przerażenie samym swoim wyglądem. Ich pojawienie się w domu lub w jego okolicach wzbudza strach i chęć pozbycia się ich jak najszybciej. Czy jest możliwe pozbycie się szerszeni domowymi sposobami? Jakie środki warto wykorzystać w tym celu? Czego potrzeba do usunięcia gniazda szerszeni?

Jak odstraszyć szerszenie – co pomoże w pozbyciu się tych owadów?

Pojawienie się szerszenia w okolicy domu albo na balkonie nie od razu oznacza gniazdo w pobliżu, ale warto zawczasu pozbyć się owada, zanim pojawi się ich więcej. Jednym z częstszych domowych sposobów na przepędzenie owada jest próba odstraszenia go zapachem. Pomimo groźnego wyglądu szerszenie posiadają instynkt samozachowawczy i do niektórych zapachów wolą się nie zbliżać. Zagrożeniem dla nich jest czosnek, niektóre odmiany pelargonii, bratki, czy lawenda. Dlatego też warto przy urządzaniu balkonu, czy ogrodu wykazać się kreatywnością i zasadzić te właśnie rośliny.

Jak odstraszyć szerszenie – rośliny, których nie lubią te owady

Poza wyżej wymienionymi do roślin, w które warto się zaopatrzyć należą:

  1. mięta
  2. majeranek
  3. tymianek
  4. macierzanka cytrynowa
  5. piołun
  6. melisa cytrynowa
  7. wrotycz pospolity

Rośliny zazwyczaj działają we właściwy sposób i dom staje się wolny od szerszeni. Dla pewności można również postawić w niektórych miejscach pułapki na owady. Taka pułapka jest zrobiona z roztworu o zapachu przyciągającym szerszenie, co prowadzi do ich śmierci. Po pewnym czasie owady same zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa i zaczynają szukać miejsc, które są im bardziej przyjazne.

Szerszeń w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Gdy szerszeń dostanie się do mieszkania można zastosować kilka metod. Najbardziej humanitarną z nich będzie po prostu zamknięcie drzwi do pokoju, w którym znajduje się owad i otwarcie okna lub balkonu na oścież, czekając aż wyleci. Drugim sposobem jest użycie łapki na muchy, ale należy pamiętać, że może to być niebezpieczne, bo szerszenie w przypadku wyczucia zagrożenia mogą być nieprzewidywalne.

Czy moskitiera jest pomocna?

Czasami szerszenie pojawiające się na balkonie lub w ogrodzie przypadkiem lądują także w domu. Warto przed takim zdarzeniem zaopatrzyć się w moskitierę, która uchroni domowników nie tylko przed szerszeniami, ale również innymi owadami, jak muchy, czy osy, które szczególnie w sezonie letnim często pojawiają się w mieszkaniach nieproszone. Moskitiera to jednorazowy wydatek i bardzo łatwo ją zamontować, a uchroni mieszkanie przed nieproszonymi gości.

Jak odstraszyć szerszenie – preparaty chemiczne

Poza domowymi sposobami na szerszenie można zastosować również opryski, które zazwyczaj występują w formie aerozoli. Środki te można stosować regularnie spryskując parapety, kratki wentylacyjne oraz futryny w domu lub mieszkaniu, aby skutecznie odstraszyć owady. W przypadku pojawienia się gniazda szerszenie w pobliżu domu powinno się wezwać odpowiednie służby do jego usunięcia. W tym celu zazwyczaj wzywa się firmę dezynsekcyjną, która zna się na rzeczy i zrobi to w umiejętny sposób.

Czy szerszenie są niebezpieczne dla człowieka?

Przez ludzi szerszenie uważane są za szkodniki. Szczególnie widoczne jest to w takich obszarach jak leśnictwo oraz sadownictwo, gdzie przyczyniają się do niszczenia młodych drzewek, czy podjadania owoców. Użądlenie szerszenia może być bolesne, a ludzie z alergią powinni szczególnie uważać. W ich wypadku użądlenie tego owada może być niebezpieczne dla zdrowia. Pomimo tego należy pamiętać, że szerszenie nie atakują niesprowokowane. W przypadku, gdy nie zwraca się na nie uwagi, atak jest mało prawdopodobny.