Jednym z najbardziej popularnych kwiatów w polskich domach są storczyki. Cechują się one pięknymi kwiatami, ale żeby je zobaczyć, trzeba najpierw zatroszczyć się o rośliny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można utrzymać storczyki w dobrym stanie i zadbać o ich piękny wygląd.
Trzeba wiedzieć, jak podlewać storczyka
Prawidłowe nawodnienie storczyka jest niezbędne, żeby rósł i kwitł. Na to, jak często i jak obficie należy to robić, wpływa szereg czynników. Zależy to od tego, jak stary jest kwiat, w jakiego rodzaju doniczce się znajduje, jaki jest typ podłoża, a także jak dużo promieni słonecznych dociera do niego w ciągu dnia. Domowe sposoby podlewania storczyków są skuteczne i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Dobrą praktyką jest podlewanie dopiero w sytuacji, gdy podłoże jest już całkowicie suche. Częstotliwość podlewania to od 3 do 14 dni, zależnie od wspomnianych wcześniej warunków. Znaczenie ma też podgatunek storczyka. Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy będzie się podlewało storczyka rano.
Samo podlewanie to nie wszystko – storczyka można także spryskiwać wodą i nawozić domowymi metodami. Pozwala to utrzymać roślinę w dobrej kondycji, zwiększa też szansę na kwitnienie. Niektóre miejsca, jak na przykład kąciki liści, są narażone na gnicie i ataki pleśni, dlatego po spryskaniu warto je dokładnie osuszyć. Zadbany storczyk odpłaci się nam pięknymi i pachnącymi kwiatami.
Odpowiednia technika podlewania storczyków
Storczyk będzie miał piękne kwiaty tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio podlewany. Najlepszą techniką jest tak zwana kąpiel wodna, czyli technika głębokiego zanurzenia. Przynosi ona najlepsze efekty, dostarczając roślinie optymalną ilość wody.
Właściwa technika podlewania storczyków krok po kroku:
- Umieść storczyka w naczyniu z wodą
- Pozostaw go tam na 20-30 minut
- Wyjmij kwiat z wody i pozostaw go poza doniczką, aż opadnie nadmiar wody
- Przełóż kwiat do doniczki
Decydując się na tradycyjną metodę podlewania, należy robić to w sposób obfity. Storczyk jest rośliną, która lubi dużą ilość wilgoci. Podłoże powinno być wilgotne w całości. Nadmiar wody należy odlać po około kwadransie. Należy pamiętać, żeby usunąć nadmiar wody także z podstawki. W trakcie podlewania należy zwrócić uwagę na stożek wzrostu rośliny, który nie powinien zostać zalany.
Jaką wodą podlewać storczyki?
Woda prosto z kranu nie jest odpowiednia dla storczyków, dlatego należy przygotować się wcześniej. Dobrym pomysłem będzie podlanie storczyka przegotowaną wodą, która odstała przez kilka dni. Można zastosować także wodę oczyszczaną przez filtr odwróconej osmozy. Ze względu na zawartość szkodliwych substancji nieprzefiltrowana deszczówka nie nadaje się do podlewania. Alternatywą dla niej może być woda mineralna z butelki lub woda destylowana. Należy zadbać o to, żeby woda miała temperaturę pokojową. Wysoki poziom kamienia i chlor to czynniki, które dyskwalifikują wodę.
Podlewanie storczyków – częstotliwość
Storczyki lubią wodę, dlatego trzeba podlewać je regularnie. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy nadszedł odpowiedni czas, jest włożenie palca w podłoże. Jeśli jest ono wyczuwalnie suche, należy podlać roślinę. Jeżeli widoczne znad podłoża korzenie mają biały kolor, oznacza to, że roślina ma za mało wody. Prawidłowy kolor korzenia to jasnozielony. Kiedy korzeń staje się ciemniejszy, oznacza to, że roślina ma nadmiar wody i trzeba ją przesuszyć. Powinno to trwać do czternastu dni.
Zalety zraszania storczyków
Dobrym sposobem na uzupełnienie wody w upalne dni jest zraszanie storczyków. Należy robić to w czasie, w którym promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na roślinę, szczególnie przez okno, gdyż można ją spalić. Roślinę należy zraszać z odległości do 30 centymetrów. Należy uważać, żeby podczas zraszania nie spryskać kwiatów. Nasadę liści warto przetrzeć, żeby ochronić ją przed gniciem. Spryskiwać powinno się liście oraz wystające fragmenty korzeni.
Podlewanie storczyków w trakcie zimy
Storczyk potrzebuje najwięcej wody w trakcie lata. Zimą jego zapotrzebowanie się zmniejsza, dlatego częstotliwość podlewania także powinna zostać zredukowana. Wyznacznikiem może stać się korzeń – na podstawie jego koloru można ocenić, czy storczyk dostaje odpowiednią ilość wody. Nawet w okresie, w którym roślina potrzebuje mniej wody, a temperatury są niższe, nie należy dopuścić do sytuacji, w której podłoże storczyka jest suche.
Domowe sposoby na skuteczne podlewanie storczyków
Istnieją różne domowe metody, które pozwalają na polepszenie wyglądu storczyka. Zaliczają się do nich przede wszystkim naturalne nawozy, które każdy może wyprodukować we własnym zakresie. Do przygotowania nawozów można wykorzystać banany lub drożdże. Podczas nawożenia trzeba obserwować roślinę i jej reakcję. Storczyka można wzmocnić także poprzez podlewanie go wodą z czosnkiem. Na jeden litr wody należy przygotować do 3 ząbków zmielonego czosnku. To skuteczny sposób, który hamuje rozwój grzybów i pleśni oraz skutecznie odstrasza szkodniki. Wodę można też zakwasić niewielką ilością soku z cytryny.