Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

jak układać panele podłogowe

Jednym z najważniejszych elementów aranżacji pomieszczeń jest podłoga. Przy wyborze materiału do jej wykończenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak prostota montażu, wytrzymałość, estetyka i łatwość w utrzymaniu czystości. Wszystkie te kryteria spełniają panele podłogowe. Zasadniczą sprawą jest to, jak układać panele podłogowe, aby posadzka zachowała estetyczny wygląd na długie lata. Bardzo ważny jest również wybór materiału, z którego panele są wykonane, ponieważ powinien on być dopasowany do warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Typy paneli podłogowych

Wybór właściwego rodzaju paneli nie jest łatwy. Zazwyczaj rozróżnia się trzy typy paneli podłogowych:

  • Panele laminowane, czyli najbardziej rozpowszechniony typ paneli. Mogą one imitować strukturę drewnianego parkietu lub heblowanej deski, kamienia lub płytek ceramicznych;
  • Panele winylowe, które są  bardzo ciepłe i miękkie w dotyku. Mogą znakomicie sprawdzić się w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Mają właściwości antystatyczne i antypoślizgowe;
  • Panele drewniane, których niewątpliwą zaletą jest naturalny wygląd. Ich wierzchnia warstwa wykonana jest z twardego drewna drzew liściastych, pokrytego kilkoma warstwami oleju, lakieru albo wosku. Są przyjemne w dotyku i mają bardzo elegancki wygląd, w związku z czym znakomicie sprawdzą się jako wykończenie podłogi w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach, na przykład w salonie. Jest to jedyny rodzaj paneli, który można poddać cyklinowaniu.

Rodzaje paneli różnią się materiałem użytym do produkcji i właściwościami użytkowymi. Aby prawidłowo dobrać panele podłogowe, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • intensywność użytkowania danego pomieszczenia;
  • stopień jego zawilgocenia.

Poszukując właściwego typu paneli, powinno zwracać się uwagę również na ich odporność na ścieranie oraz grubość (im grubszy panel, tym sztywniejsza podłoga).

Jak przygotować się do układania paneli podłogowych, czyli narzędzia i materiały

Układanie paneli można uznać za jedną z łatwiejszych prac remontowych. Aby jednak móc długo cieszyć się trwałą i estetyczną posadzką, należy dobrze przygotować się do tego zadania. Kolejnym krokiem po wyborze odpowiedniego rodzaju paneli jest zaplanowanie pracy oraz przygotowanie potrzebnych materiałów i narzędzi. Wśród rzeczy niezbędnych do montażu paneli można wymienić następujące pozycje:

  • folia paroizolacyjna 0,2 mm;
  • podkład izolujący (mata piankowa lub płyty pilśniowe);
  • kliny dystansowe;
  • wyrzynarka lub gilotyna;
  • listwy przypodłogowe i wykończeniowe;
  • młotek z gumy i klocek drewniany do dobijania;
  • kołki montażowe;
  • taśma klejąca;
  • przybory do pomiarów, czyli ołówek kreślarski i miarka.

Przed ułożeniem paneli warto pamiętać o ich aklimatyzacji, która powinna trwać 48 godzin. Panele można zostawić w pomieszczeniu, w którym będą montowane, ułożone poziomo w oryginalnym opakowaniu. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 70%. 

Co położyć pod panele, czyli izolacja

Układanie paneli należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Powinno ono być czyste, suche i równe. Nierówności podłoża wynoszące ponad 3 mm (na metr bieżący) można wyrównać za pomocą samopoziomującej masy wyrównawczej. Po jej wylaniu trzeba poczekać, aż całkowicie wyschnie. Następnie należy rozłożyć warstwę foli paroizolacyjnej. Zewnętrzne brzegi należy wywinąć na ścianę i dobrze docisnąć, zwłaszcza w narożnikach. Pasy folii muszą na siebie nachodzić na około 10-20 cm. Poszczególne pasy folii trzeba połączyć taśmą klejącą. Na folię paroizolacyjną należy położyć podkład izolujący. Najlepiej zrobić to w taki sposób, aby łączenia folii i podkładu nie wypadały w tym samym miejscu. Podkład wygłuszający nie powinien nachodzić na ścianę, a jedynie do niej przylegać. 

Jak układać panele podłogowe krok po kroku

Panele podłogowe należy układać równolegle do kąta padania światła. Układanie trzeba zacząć od lewego tylnego kąta pomieszczenia. Należy wyrzynarką usunąć pióro lub wpust paneli, które są przeznaczone na pierwszy rząd. Następnie należy ułożyć panele w ten sposób, aby obcięta krawędź przylegała do ściany. Panele trzeba łączyć krótszymi bokami. W tym celu należy umieścić pióro jednego panelu we wpuście drugiego pod kątem ok. 70 stopni opuścić go do podłogi. Między panele a ścianę należy wsunąć kliny dystansowe. Szczelina dylatacyjna powinna wynosić od 10 mm do 15 mm. Ostatni panel w rzędzie zazwyczaj trzeba dociąć. Należy pamiętać, aby nie był krótszy niż 40 cm. Następne rzędy należy zaczynać elementem resztkowym, czyli panelem dociętym na końcu poprzedniego rzędu. Do tego elementu trzeba dołączyć kolejne odcinki, aby powstał odpowiedniej długości pas. Powstały pas trzeba dołączyć do już ułożonej linii paneli i spiąć. Można też poszczególne elementy łączyć pojedynczo i dobijać za pomocą gumowego młotka i drewnianego klocka. Ostatni rząd paneli zwykle wymaga docięcia na szerokość. Trzeba pamiętać, aby cięcie nie było węższe niż 5 cm i znajdowało się po stronie brzegu z piórem. Po ułożeniu wszystkich paneli należy zająć się wykończeniem, czyli pociąć folię wystającą wzdłuż ścian i usunąć kliny dystansowe. Szczeliny dylatacyjne można ukryć pod listwami przypodłogowymi, a miejsca styku paneli z innym rodzajem posadzki można zamontować listwy wykończeniowe.

Co zrobić, aby samodzielnie ułożyć trwałą i estetyczną podłogę z paneli?

Wybór właściwego rodzaju paneli podłogowych jest pierwszym etapem. Kolejną sprawą jest dobre zaplanowanie wszystkich czynności i zaopatrzenie się w niezbędne materiały i akcesoria. Niebagatelne znaczenie ma również spokój, precyzja i dokładność w działaniu.