Jak zabezpieczyć blaszany garaż?

Zielony blaszany garaż

Żeby blaszany garaż chronił przechowywane w nim meble i zabawki ogrodowe, a także narzędzia akumulatorowe przed wilgocią i zniszczeniem, musi być odpowiednio ocieplony, uszczelniony i zabezpieczony przed wiatrem. Jak przygotować go na najcięższe warunki pogodowe? Sprawdź nasz krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak przymocować garaż do podłoża oraz jak ochronić go przed wilgocią i zimnem.

Jak ocieplić garaż blaszany?

Blaszany garaż sam z siebie nie zapewnia ciepła zimą i nie utrzymuje wewnątrz chłodniejszej temperatury latem. Dlatego żeby można było z niego komfortowo korzystać przez cały rok trzeba go ocieplić. Izolacja termiczna jest ważna ze względu na sprzęty i przedmioty, które przechowujesz w garażu i pomaga chronić wrażliwe materiały przed zniszczeniem. Przy dobrym ociepleniu zużywasz mniej energii do ogrzania pomieszczenia, dzięki czemu płacisz niższe rachunki.

Czym obłożyć garaż blaszany? Najpopularniejszy, a przy tym stosunkowo tani i łatwy do zastosowania materiał do ocieplenia blaszanego garażu to styropian. By zapewnić wewnątrz komfort termiczny, wystarczy obłożyć garaż płytami styropianowymi o grubości 3-4 cm. Czym jeszcze ocieplić garaż blaszany od środka? Zastosuj poliuretanową pianę natryskową dostępną w pojemnikach. Materiał jest łatwy w użyciu, więc uszczelnienie i ocieplenie nim garażu nie powinno sprawić Ci problemu. W trakcie prac skorzystaj z akumulatorowych lamp do pracy w garażu i warsztacie, by dokładnie nałożyć materiał.

Zobacz, jakie oświetlenie do warsztatu lub garażu sprawdzi się najlepiej >>

Jak zakotwiczyć garaż blaszany i ochronić go przed wiatrem?

Wolnostojący garaż blaszany nie jest chroniony przed silnymi podmuchami wiatru, o ile nie ma mocnych fundamentów oraz nie jest przymocowany do podłoża. Oznacza to, że podczas wichury, garaż może „odlecieć” i ulec zniszczeniu, a także spowodować po drodze inne szkody. Jak przymocować garaż blaszany do podłoża? Zanim postawisz blaszaka w ogrodzie lub na działce, przygotuj fundamenty, które będą podstawą całej konstrukcji. To one zapewnią garażowi stabilność nawet przy silnych wiatrach. Jak zrobić wylewką pod garaż blaszany? Wykop dół o głębokości ok. 20 cm, umieść w nim drewniany szalunek, a następnie podsyp kruszywo i wylej na nie beton. Grubość wylewki powinna mieć ok. 10-15 cm grubości.

Brązowy garaż blaszany

Po 2-3 dniach beton powinien stężeć i po tym czasie można przystąpić do kolejnych prac montażowych, czyli przytwierdzania garażu za pomocą kotew i śrub.

Jeśli garaż będzie stał na kostce brukowej, pomijasz etap wylewki. Jak zakotwić blaszany garaż do kostki brukowej? Wywierć otwory w podłożu, a następnie włóż do nich kotwy tulejowe, spiralowe lub rozporowe. Dokręć je za pomocą klucza tak, by garaż był solidnie przytwierdzony do kostki

Jak zabezpieczyć garaż przed wodą i wilgocią?

Blaszany garaż jest podatny na działanie wody i wilgoci, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Czym uszczelnić garaż blaszany? Do ochrony przed wodą wykorzystuje się materiały uszczelniające odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do najpopularniejszych uszczelniaczy wykorzystywanych do zabezpieczenia dachu garażu należą:

  • wodoodporne silikonowe uszczelniacze dachowe, które stosuje się do uszczelniania połączeń między blachami, śrubami i nitami oraz do zalepiania szczelin
  • taśmy uszczelniające z butylu doskonałe do uszczelniania połączeń i krawędzi.

By zwiększyć szczelność dachu stosuje się również membrany bitumiczne, które nakłada się paskami na powierzchnię dachu. Do naprawy pęknięć i większych dziur używa się natomiast mastików asfaltowych.

Jak uszczelnić garaż blaszany na ścianach? Do tego celu wykorzystaj farby hydroizolacyjne i pomaluj nimi ściany od zewnątrz. W ten sposób zabezpieczysz garaż przed wnikaniem wody do wewnątrz. Alternatywnie możesz skorzystać też z powłok bitumicznych (trzeba nakładać je w kilku warstwach), które zapewniają podobną ochronę co farby hydroizolacyjne. Skutecznym zabezpieczeniem przed wodą i wilgocią są płytki elewacyjne. Czym jeszcze uszczelnić garaż blaszany? Wewnątrz pomieszczenia należy zastosować piankę poliuretanową, maty izolacyjne, płyty kartonowo-gipsowe z hydroizolacją lub folie paraizolacyjne. Oczywiście, nie wszystkie materiały stosuje się jednocześnie – wybór zależy od tego, jak dużo środków możesz przeznaczyć na zabezpieczenie garażu i jak dobrze radzisz sobie z pracami wykończeniowymi.

Blaszany garaż porośnięty przez bluszcz

Jakie urządzenia przechowywać w zabezpieczonym garażu blaszanym?

W dobrze zabezpieczonym garażu blaszanym możesz nie tylko parkować samochód czy motor, ale też przechowywać w nim narzędzia ogrodowe, takie jak dmuchawy do liści, piły łańcuchowe, kosiarki i podkaszarki oraz sprzęty i akcesoria remontowe. Dzięki ociepleniu w garażu będzie panowała temperatura odpowiednia dla większości urządzeń akumulatorowych i elektrycznych. By utrzymać porządek w garażu i wygodnie przechowywać narzędzia, zastosuj gotowe systemy do przechowywania, takie jak naścienne szafki garażowe, torby narzędziowe i specjalne pojemniki z kółkami, które można ustawiać w garażu w dowolnym miejscu.

Czytaj więcej o prawidłowym przechowywaniu narzędzi w garażu >>

Garaż blaszany sprawdzi się jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Jest przydatny wszędzie tam, gdzie nie można postawić murowanego pomieszczenia oraz na działkach i w ogrodach.