Wśród popularnych drzew owocowych w ogrodach i sadach można wyszczególnić jabłonie. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ich temat, a także dowiedzieć się, jak i kiedy przycinać jabłoń, aby jej wzrost był najefektywniejszy.
Kiedy przycinać jabłoń?
Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać jabłoń, aby dawała najlepsze plony. Przede wszystkim powinno się dostosować sposób cięcia jabłoni do odpowiedniego terminu wykonania tego zabiegu, ponieważ niewłaściwy termin może spowodować chorowanie drzewa, a nawet jego przemarzanie. Inny sposób cięcia dotyczy okazów młodych, a inny drzew z uformowaną koroną. Przycinanie jabłoni najczęściej odbywa się w dwóch terminach. Wśród nich wymienia się następujące:
- cięcie zimowe jabłoni, które odbywa się pod koniec zimy lub na początku wiosny,
- cięcie letnie jabłoni, które realizowane jest latem, w terminie od lipca do sierpnia.
Kiedy przycinać jabłoń? Cięcie po posadzeniu
Pierwsze cięcie jabłoni powinno odbyć się tuż po jej posadzeniu. Drzewa najczęściej sadzi się na wiosnę lub jesień, jednak przycinanie drzewka zaleca się jedynie na wiosnę. Dlatego w przypadku zasadzenia drzewa jesienią warto poczekać na możliwość przycięcia go dopiero na wiosnę. Przycinanie jabłoni po posadzeniu umożliwia ukształtowanie korony drzewa. Nierozgałęzioną jabłoń powinno się przyciąć na wysokość od siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów.
Kiedy przycinać jabłoń? Cięcie formujące
W przypadku młodych drzew owocowych, takich jak jabłoń, zalecane jest również wykonywanie tak zwanych cięć formujących. Dzięki nim możliwe będzie odpowiednie ukształtowanie korony drzewa. Cięcia formujące jabłoń powinny być wykonywane przez trzy, cztery lata od zasadzenia rośliny. W przypadku jabłoni najlepiej zdecydować się na ukształtowanie korony wrzecionowej, inaczej nazywanej stożkową. Ukształtowanie takiej korony drzewa umożliwi optymalne doświetlenie owoców, a także ułatwi późniejsze zbieranie plonów. Cięcia formujące najlepiej realizować wczesną wiosną lub pod koniec zimy.
Kiedy przycinać jabłoń? Cięcie zimowe
Starsze jabłonie wymagają również wykonywania cięć prześwietlających, które powinno się realizować na końcu zimy lub na początku wiosny. Cięcia prześwietlające ułatwią dostęp promieni słonecznych do wnętrza korony drzewa, a także mogą zapobiegać występowaniu chorób drzewa. Prześwietlanie korony wpływa również na specyfikę uzyskiwanych plonów. Gęstsza korona to mniejsze owoce, a mniejsze zagęszczenie to większe i dorodniejsze owoce. Cięcie zimowe najlepiej wykonywać pod koniec lutego.
Kiedy przycinać jabłoń? Cięcie letnie
Niezwykle istotne jest również letnie cięcie jabłoni, które powinno się odbywać w lipcu i sierpniu. Zabieg ten polega głównie na usuwaniu silnych pędów jabłoni, które potocznie nazywane są wilkami. Wycina się silniejsze pędy, a pozostawia słabsze, które w późniejszym czasie będą podstawą do tworzenia się korony drzewa. Letnie cięcie jabłoni powinno się również dostosować do terminu dojrzewania danej odmiany jabłek.
Podsumowanie
Podsumowując, przycinanie jabłoni to niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny, który jest obowiązkowy dla optymalnego wzrostu drzewa. Cięcie jabłoni może odbywać się o różnych porach roku. Zaleca się przycięcie drzewa tuż po posadzeniu, a następnie cykliczne wykonywanie cięć formujących oraz prześwietlających.