Jak i kiedy sadzimy drzewka owocowe?

kiedy sadzimy drzewka owocowe

Aby wyhodować gruszki, jabłka czy brzoskwinie trzeba poświecić sporo pracy i zaangażowania, ale uzyskane plony zawsze wynagradzają te trudy. O wyborze pory do sadzenia drzewek owocowych decyduje rodzaj sadzonek, a także stan pogody. Niektóre osoby preferują sadzenie drzewek wiosną, a  inne jesienią. Ogólnie przyjęta jest zasada, że na wiosenne sadzenie warto zdecydować się w przypadku roślin wrażliwych na mróz, takich jak np. morele i brzoskwinie.

Kiedy sadzimy drzewka owocowe – wiosną czy jesienią?

Wiosenne sadzenie drzewek owocowych zmniejsza ryzyko uszkodzenia ich przez mróz, rośliny mają więcej czasu na przygotowanie się do zimowych chłodów. To, kiedy sadzimy drzewka owocowe, uzależnione jest od kilku czynników:

  • Sadzonki z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną w marcu i na początku kwietnia. Faza spoczynku drzewek owocowych oznacza, że potrzebują one czasu na regenerację i adaptacje do nowego środowiska.
  • Rośliny z uformowaną bryłą korzeniową, które sprzedawane są w donicach, również można sadzić od wczesną wiosną, ale można to robić także latem i jesienią.
  • Warto pamiętać, że drzewka niskopienne mają słabszą bryłę korzeniową, są więc bardziej wrażliwe na mróz, z tego względu należy sadzić je na wiosnę albo wczesną jesienią.

Ostateczny termin sadzenia drzewek owocowych jest uzależniony od pogody, nie należy sadzić ich do zamarzniętego gruntu, przyjęło się, że połowa listopada jest terminem, kiedy takie prace trzeba zakończyć.

Gdzie i kiedy sadzimy drzewka owocowe?

Drzewka owocowe należy sadzić na najbardziej nasłonecznionych miejscach w ogrodzie. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie był to teren znajdujący się w zagłębieniu, może gromadzić się w nim chłodne powietrze, co jest szczególnie niebezpieczne dla roślin w czasie mrozów. Powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, zbyt wilgotna gleba sprawia, że rośliny częściej ulegają różnym infekcjom. Najlepsze jest podłoże piaszczysto-gliniaste z zawartością próchnicy. Sadzonki ukorzenione, które są w donicach, możemy przesadzać do gruntu przez cały rok.

W jaki sposób i kiedy sadzimy drzewka owocowe?

Jeśli już dokonaliśmy wyboru miejsca pod drzewka owocowe, trzeba wykopać otwór. Wgłębienie powinno być dwa razy większe niż bryła korzeniowa rośliny. Otwór przed posadzeniem drzewka trzeba wypełnić w całości wodą i poczekać, aż wchłonie się ona w całości. Następnie wypełniamy zagłębienie bryłą korzeniową, zasypujemy ziemią i dokładnie ubijamy. Jeśli podłoże jest zbyt piaszczyste, można umieścić na dnie otworu odpowiednią ilość kompostu.

Jak pielęgnujemy drzewka owocowe?

W ciągu pierwszego roku po posadzeniu powinniśmy systematycznie pielęgnować sadzonki drzewek owocowych. W przypadku dużych upałów można je podlewać nawet codziennie. Wczesną wiosną trzeba również nawozić rośliny, na zawiązanie owoców mają duży wpływ substancje odżywcze zawarte w glebie. Aby utrzymać właściwy kształt korony drzewka, najlepszym rozwiązaniem jest przycinanie gałęzi bezpośrednio po dokonaniu zbioru owoców. Zdrowe owoce z własnego sadu różnią się wyjątkowym smakiem od tych, które hodowane są masowo.