Lawenda to piękna roślina o niezwykle przyjemnym zapachu, która często sadzona jest w przydomowych ogródkach. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na jej temat, a także dowiedzieć się, jak i kiedy powinno się przycinać lawendę, aby jej wzrost był jak najbardziej efektywny.
Przycinanie lawendy: kiedy?
Lawenda to roślina, która wymaga cyklicznego przycinania pędów. Taki zabieg ma szereg zalet. Przede wszystkim umożliwia utrzymanie rośliny w dobrej formie, a także zwiększa jej kwitnienie. Pierwszy raz powinno się przyciąć lawendę tuż po jej zasadzeniu. Cięcie powinno skracać pędy nawet o połowę, dzięki czemu późniejszy wzrost rośliny będzie efektywniejszy. Przycinanie lawendy po zasadzeniu powinno się odbywać w sposób cykliczny. Zabieg ten można wykonywać dwa razy do roku w trzech dostępnych terminach: na wiosnę, lato lub jesień. Cięcie wiosenne najlepiej realizować pod koniec marca. Cięcie letnie najlepiej w lipcu lub sierpniu, a jesienne w połowie września.
Przycinanie lawendy: wiosna
Przycinanie lawendy może odbywać się wiosną. Koniec marca i początek kwietnia to doskonała pora na skrócenie pędów rośliny. Na wiosnę powinno się przycinać te rośliny, które nie były skracane na jesień. Dzięki zabiegowi możliwe będzie uformowanie kształtu rośliny, a także zwiększenie jej kwitnienia. Podczas przycinania lawendy na wiosnę należy zachować szczególną ostrożność i uważać na zawiązujące się pączki kwiatów. Lawendę można przycinać na jednej lub dwóch trzecich jej długości.
Przycinanie lawendy: lato
Kolejnym terminem, w którym można przycinać lawendę, jest lato, a konkretniej czas od lipca do września. Głównym celem przycinania lawendy podczas lata jest usunięcie uschniętych kwiatostanów, co pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia, a także wspomaga jej zagęszczanie się. Letnie przycinanie powoduje również zagęszczanie się krzewu. Podczas tego działania warto zachować ostrożność, aby nie przyciąć rośliny zbyt nisko. Może to spowodować uszkodzenie wiązek przewodzących i pojawienie się chorób. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skrócenie pędów rośliny o jedną trzecią.
Przycinanie lawendy: jesień
Ostatnim terminem, w którym można przycinać lawendę, jest jesień. Działanie to najlepiej wykonać w połowie września i wybrać ciepły oraz bezdeszczowy dzień. Jesienne przycinanie lawendy powinno się traktować zamiennie z przycinaniem wiosennym. Zbyt późne przycięcie lawendy może spowodować pojawienie się chorób, a także może skutkować uszkodzeniem rośliny, które najczęściej powodowane jest przez chłód, wilgoć oraz przymrozki. Należy przycinać jedynie zielone pędy, a unikać cięcia pędów zdrewniałych.
Podsumowanie
Podsumowując, pędy powinno się przycinać o jedną trzecią jej długości. Dzięki temu roślina będzie efektywniej kwitnąć i bardziej się krzewić. Lawendę powinno się przyciąć tuż po jej zasadzeniu, a następnie wykonywać przycinanie cykliczne dwa razy do roku. Najlepiej realizować je na jesień lub wiosnę, a także w trakcie trwania lata w celu usunięcia suchych pędów.