Róża ogrodowa – ozdoba każdej przestrzeni

róża ogrodowa

Królowa – patrząc na różę nie można dziwić się temu, że nosi ona taki przydomek. Najpiękniejszy z dostępnych kwiatów, dostępny jest w różnych odmianach. Prawdą jest to, że znana jest już od setek tysięcy lat. To one są najwierniejszymi świadkami różnych faktów historycznych. Na przestrzeni wielu lat hodowcy poczynili takie starania, że aktualnie można podziwiać różne w różnych kolorach.

Róża w przydomowym ogrodzie

Właściwie to można śmiało powiedzieć, że może ona stać się królową każdego ogrodu. Nie tylko tych znajdujących się w przestrzeniach prywatnych. Często sadzi się je w miejscach publicznych, gdzie tworzą bardzo wdzięczną ozdobę. Zanim jednak ktokolwiek zabierze się za ich sadzenie, powinien poznać z jakimi rodzajami ma się do czynienia.

Róże herbaciane

Niekiedy nazywane potocznie mieszańcami. Wyróżniają je pełne i duże kwiaty. One to zawsze osadzają się na jednym pędzie. Nie trudno otrzymać róże herbaciane w jednym kolorze. Nie można jednak zapomnieć, że są dwubarwne. Można podziwiać ich piękno na domowych rabatach, ale można traktować je także jako cięte.

Róże wielokwiatowe

Ich kwiaty są zdecydowanie mniejsze od tych herbacianych. Są też dostępne w odmianie jedno i dwubarwnej. Ciekawostką jest to, że tylko nieliczna grupa tych róż, pachnie. Często wykorzystuje się je w przestrzeni miejskiej, a nie tylko w ogrodach prywatnych.

Róże okrywowe

Nazwa wzięła się stąd, że szybko okrywają one ziemie. Pokładają się pędami. Ewentualnie mogą rozrastać się przez korzenie. Cechą charakterystyczną jest to, że oprócz liści i kwiatów, róże posiadają owoce. Do tego doskonale radzą one sobie z mrozem i chorobami. Częściej używa się ich w przestrzeni miejskiej z tego względu, że nie mają one dużych wymagań.

Róże pnące

Ich posadzenie wymaga zastosowania dodatkowych podpór, dzięki czemu będzie można im zapewnić stabilną ochronę. W ramach tej grupy, wyróżnia się róże sztywnołodygowe i wiotkołodygowe. Tą różę ogrodową można także podzielić na te, które kwitną tylko raz oraz te, co jakiś czas powtarzają kwitnienie.

Róże parkowe

Jak sama nazwa wskazuje, stosowane najczęściej w parkach. W swoim wyglądzie przypominają krzewy. Polecane z tego względu, że doskonale radzą sobie z mrozem i chorobami, jakie często atakują rośliny. Do tego występują one na ogół w pastelowych odcieniach.

Róże szczepione

Nazywane również piennymi. Najczęściej sięgają one do wysokości 90 cm. Rzadziej ich wysokość dochodzi do 120 lub 140 cm.

Hodowla róż ogrodowych

Mówi się, że róża ogrodowa nie jest łatwa do uprawy. Czy to prawda? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jakie warunki zapewni się poszczególnym krzewom. Może nie każdy jest specjalistą w tym zakresie, ale po to ma się poradniki, których w świecie wirtualnym nie brakuje. Decydując się na posadzenie róż należy pamiętać o takich aspektach jak:

  • ziemia odpowiednio oświetlona – ważne jest to, aby wartość pH utrzymała się od 5,5 do 6,5. Jest to ziemia lekko kwaśna, która powinna być nasłoneczniona. Do tego musi być osłonięta, ponieważ róże mają to do siebie, że nie lubią przeciągów. Należy unikać miejsc, które tylko w połowie są nasłonecznione.
  • temperatura – to fakt, że niektóre odmiany doskonale radzą sobie z mrozem, ale jest ich niewielka ilość. Róże ogrodowe kochają ciepło, to dlatego ich piękne kwiaty można podziwiać najczęściej latem. Nie raz i nie dwa można spotkać się z opinią, że w okresie zimowym krzaki powinny zostać osłonięte. Aczkolwiek, jeżeli jest to stanowisko dobrze osłonięte, istnieje możliwość poradzenia sobie bez konieczności stosowania dodatkowych osłon.

Róże ogrodowe – dobra pora na sadzenie

Nigdy nie można zapomnieć o tym, że w dużej mierze o tym, czy róża wypuści kwiaty, czy też nie, decyduje pora, kiedy zostaną one posadzone do ziemi. Prawdą jest to, że tak naprawdę można sadzić je od wiosny do jesieni. Należy unikać pory, kiedy to gleba jest zmarznięta. Wtedy nawet te krzaki, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, nie będą sobie w stanie poradzić z trudnymi warunkami.

Można je jak najbardziej sadzić na jesień. Lepiej jednak zrobić to na początku nadejścia tej pory roku, ponieważ można być pewnym tego, że róża ogrodowa zdąży się odpowiednio zakorzenić.

Czy warto sadzić róże?

Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych preferencji danej osoby. Sadzenie róż, „bo tak wypada”, nie ma sensu. Lepiej zdecydować się na inne rośliny, które również są piękne. Tym bardziej że róża, oprócz sadzenia, wymaga wykonania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba mieć czas, aby je wszystkie móc wykonać.