Trendy w budownictwie w 2024 roku

Polski sektor budowlany po zastoju spowodowanym wysoką inflacją, brakiem pracowników i wysokimi cenami materiałów budowlanych, dzięki rządowym programom mieszkaniowym, ma szansę na nowe inwestycje. Co czeka branżę w 2024 roku? Jakie budynki będą powstawać? Które trendy w budownictwie są obecnie na topie?

Prognozy dla firm budowlanych – co czeka branżę budowlaną w 2024 roku?

Analitycy przewidują, że rządowy program kredytu na zakup pierwszego mieszkania, zwiększy zainteresowanie nabyciem przez młodych ludzi nieruchomości zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Również uruchomienie środków z KPO i skierowanie ich do konkretnych gałęzi przemysłu budowlanego, będzie bodźcem do powstawania nowych projektów w budownictwie. Dzięki temu prognozowane jest zwiększenie inwestycji w sektorze budowlanym. Będą budowane małe i średnie mieszkania w centrach miast i w miejscach dobrze skomunikowanych, a także mieszkania i domy pasywne, energooszczędne i inteligentne.

Trendy w budownictwie – budynki pasywne, inteligentne i energooszczędne

Na trendy w budownictwie wpływ ma nie tylko moda, czy pomysły architektów, projektantów, inżynierów i inwestorów, ale też troska o środowisko, odgórne wymogi, czy też tempo powstawania nowych inwestycji. Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobligowane do poprawienia efektywności energetycznej budynków, trzeba ograniczyć zużycie energii. Coraz częściej wykorzystuje się energię odnawialną, a także zwraca uwagę na poprawną termoizolację budowanych lub modernizowanych obiektów.

Proste, funkcjonalne, nowoczesne i ekologiczne domy są nie tylko przyjazne środowisku, ale też pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd czy ogrzewanie. W budynkach pasywnych rozsądnie wykorzystuje się energię słoneczną, odpowiednio rozmieszcza przeszklenia. Nowoczesne domy dopasowują się do potrzeb mieszkańców. Inteligentne systemy grzewcze, pozwalają programować temperaturę i regulować ją automatycznie, dostosowując do określonych wcześniej parametrów. W tego typu obiektach energia pożytkowana jest w sposób optymalny.

Oznacza to też, że sama praca w nowoczesnym budownictwie wygląda inaczej, niż przed laty. Tak na etapie planowania i projektowania, jak i wykonawczym. Budownictwo ekologiczne i pasywne wymagają większej dokładności i staranności, za czym mogą iść też wyższe wymagania pracodawców. Jeśli więc szukasz zatrudnienia w tej branży, to sprawdź opinie o pracodawcach (https://www.gowork.pl/opinie/budowa-mieszkan-i-domow-budynkow;kat), ich wymogach, kulturze pracy, ale także możliwościach rozwoju.

Ekologicznie i z prefabrykatów

Krokiem w stronę zrównoważonego budownictwa jest też stosowanie ekologicznych materiałów budowlanych. Są one nie tylko bezpieczne, ale też przyjazne naturze i trwałe. Dotychczas używane produkty są również unowocześniane jak np. niskoemisyjny beton. Kolejnym trendem jest tworzenie zielonych dachów w przestrzeni miejskiej zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i obiektach komercyjnych, siedzibach firm. Roślinność nie tylko wpływa pozytywnie na estetykę miejsca, ale też pochłania dwutlenek węgla i poprawia jakość powietrza. Dzięki zielonym dachom również można zmniejszyć nagrzewanie budynku w porze upałów, co ma wielkie znaczenie w miastach, w których panuje betonoza.

Rosnącym na sile trendem w budownictwie z pewnością jest budowanie domów z prefabrykantów. Tego typu proces powstawania budynków związany jest ze skróceniem czasu budowy. Szybszy montaż gotowych składowych to nie jedyna zaleta tego typu rozwiązania – prefabrykacja jest tańsza niż tradycyjne metody stawiania domu. Również należy wspomnieć o tym, że generuje mniejszą ilość odpadów.