Wiązary dachowe – co warto wiedzieć? Co wpływa na ich cenę?

Wiązary są podstawowym elementem nośnym konstrukcji dachu (obciążenie jest rozkładane na strop i wewnętrzne ściany nośne budynku). Inwestorzy mający doświadczenie i wiedzę w zakresie prac stolarskich mogą podjąć się samodzielnego montażu wiązarów. W pozostałych przypadkach warto zlecić prace doświadczonym fachowcom, którzy w zakładzie prefabrykacji wykonają solidną pracę. Na potrzeby jakich obiektów tworzy się drewniane wiązary? Ile kosztują wiązary dachowe? Od czego jest uzależniona cena w przypadku tych elementów? Jakie zalety ma wiązar dachowy?

  • Prefabrykowane wiązary dachowe drewniane – podstawowe informacje
  • Wiązary prefabrykowane czy więźba dachowa?
  • Wiązary dachowe – cena. Od czego jest uzależniona?

Drewniane prefabrykowane wiązary dachowe uznaje się za ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy są produkowane w formie prefabrykatów.

Prefabrykowane wiązary dachowe drewniane – podstawowe informacje

Wiązary dachowe są prefabrykowanymi elementami konstrukcji dachu wykonywanymi w fabrykach. Następnie są dostarczane na place budowy. Składają się z drewnianych belek, które są połączone ze sobą metalowymi łącznikami (tworzą tym samym gotowe, powtarzalne moduły). Prefabrykowane wiązary dachowe montuje się na placach budowy, gdzie tworzy się szkielety dachów.

Dostępne w ofercie wiązary są odpowiedzią na potrzeby różnych rodzajów budownictwa, w tym:

  • mieszkań jednorodzinnych,
  • domów szkieletowych,
  • mieszkań wielorodzinnych,
  • obiektów przemysłowych,
  • obiektów rolniczych,
  • obiektów usługowych.

Wiązary prefabrykowane czy więźba dachowa?

Wybór między wiązarami dachowymi a tradycyjną więźbą dachową jest jedną z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć w trakcie budowania domu. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Wybór ma wpływ na koszt budowy, jak również czas realizacji projektu.

Wyjaśniliśmy już, czym są wiązary dachowe. Pora przyjrzeć się więźbie dachowej. Jest ona tradycyjną konstrukcją dachu, składającą się z krokwi, murłat, jętek oraz innych elementów. Jest wykonywana na miejscu budowy przez doświadczonych cieśli, a to z kolei wymaga większego nakładu pracy i sporej precyzji. Montuje się ją z elementów dostarczonych z tartaku lub innego przetwórstwa drzewnego. Samo drewno powinno być właściwie przygotowane oraz osuszone. Mokre drewno szybko zaczęłoby się wypaczać. Kolejny element, na który warto zwrócić, to impregnacja. Trzeba pamiętać o używaniu jakościowych substancji wodorozcieńczalnych, bo te niesprawdzone mogą wywoływać alergie albo w inny sposób oddziaływać szkodliwie na zdrowie domowników.

W przypadku tradycyjnej więźby dachowej atutem jest to, że można bez problemu wykonać nawet najbardziej skomplikowany w kształcie oraz układzie dach. Nie ma też znaczenia kąt nachylenia dachu oraz jego pokrycie. Oprócz tego tradycyjna więźba to niemal zawsze element projektu domu, który kupujemy. W przypadku gotowych prefabrykowanych dachów trzeba je zaprojektować u producenta, co zazwyczaj generuje dodatkowy koszt. W tym wypadku nie jest też konieczne wypożyczanie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu, co minimalizuje nasze wydatki. Głównym minusem jest oczywiście dłuższy czas pracy. Docinanie elementów na placu budowy i łączenie ich, to dość czasochłonna procedura, która może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli inwestorom zależy na szybkim ukończeniu budowy, mogą stać się przez to nieco niecierpliwi. Kolejny minus to fakt, że podczas tworzenia tego typu dachu dużo materiału po prostu się wyrzuca. Przycinany materiał na budowie zazwyczaj nie nadaje się do ponownego użycia. Warto też wspomnieć, że przycinanie drewna na placach budowy generuje dodatkowe śmieci i bałagan.

W przypadku wiązar podstawową zaletą jest ich większa rozpiętość, która nie wymaga dodatkowych podparć. Jest to rozwiązanie generujące mniej bałaganu na działce, co jest sporym plusem w oczach osób, którym zależy na szybkiej oraz bezproblemowej budowie domu. Gotowe wiązary dachowe są bezpiecznym rozwiązaniem, projektowanym przez doświadczonych inżynierów. Wysokiej jakości wiązary dachowe, o potwierdzonej trwałości i wytrzymałości, zapewniają stabilność konstrukcji bez względu na różne warunki. Wiązary dachowe to także rozwiązanie tańsze i szybsze w montażu, idealne dla nieskomplikowanych, powtarzalnych projektów oraz budynków o prostych bryłach.

Wiązary dachowe są świetnym wyborem dla osób ceniących szybkość montażu i precyzję prefabrykacji, zwłaszcza w przypadku prostych, dużych dachów. Natomiast więźba jest polecana do bardziej skomplikowanych, nietypowych projektów, w których elastyczność i możliwość dostosowania konstrukcji są kluczowe.

Wiązary dachowe – cena. Od czego jest uzależniona?

W ofercie dostępne są nie tylko standardowe dachy dwuspadowe i wielospadowe, ale także dachy łukowe, płaskie, z poddaszem użytkowym, typu bungalow, attykowe i wiele innych. Wieloletnie doświadczenie fachowców i doskonałe parametry połączone z atrakcyjną ceną gotowych wiązarów dachowych oznaczają produkt, który pod wieloma względami zostawia w tyle konstrukcje zrobione ze betonu i stali.

Cena za wiązary dachowe może się znacznie różnić w zależności od różnych czynników. Są to między innymi:
  • rodzaj materiału;
  • wymiary;
  • skomplikowanie konstrukcji;
  • region, w którym są kupowane;
  • dodatkowe usługi, np. projektowanie i montaż.

Interesują Cię wiązary dachowe? Cena jest uzależniona od kilku rzeczy. Podczas planowania remontu lub budowy dachu, ważne jest zrozumienie kosztów, które są związane z gotowymi wiązarami dachowymi. Na ich cenę składają się następujące rzeczy:

  • Projekt – w zależności od złożoności dachu od tysiąca do 8 tysięcy złotych.
  • Wycena – wycena w firmie Burkietowicz jest za darmo.
  • Montaż wiązarów, w zależności od złożoności dachu, wynosi od 25 zł/m2.
W przypadku prefabrykowanych drewnianych wiązarów dachowych cena może zaczynać się od kilkudziesięciu złotych za metr bieżący dla prostych projektów i wzrastać do kilkuset złotych za metr przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach.