Budowa domów szkieletowych – co warto o niej wiedzieć?

Budowa domów szkieletowych szturmem podbija polski rynek nieruchomości. To bardzo prosty i szybki sposób na postawienie konstrukcji, która będzie wyróżniać się nie tylko oryginalnym designem, ale przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Dlaczego domy szkieletowe zyskują na popularności? Jak przebiega ich budowa? Sprawdźmy!

  1. Projekty domów szkieletowych – dlaczego warto stawiać na drewniane domy szkieletowe?
  2. Budowa domów szkieletowych krok po kroku

Projekty domów szkieletowych – dlaczego warto stawiać na drewniane domy szkieletowe?

Na budowę domu w technologii szkieletowej decyduje się coraz więcej prywatnych inwestorów. Powód? Drewno jest surowcem o bardzo długiej tradycji i jeszcze większym potencjalne budowlanym. Na przestrzeni ostatnich lat ustępowało jednak miejsca innym materiałom takim jak beton czy cegła, jednak ta tendencja zaczyna się zmieniać.

Budowa domów szkieletowych pozwala bowiem wrócić do korzeni i rozwiązań, które z powodzeniem stosowali nasi przodkowie – w tym nierzadko również dziadkowie. Warto jednak mieć na uwadze to, że prężny rozwój branży budowlanej i dostęp do nowoczesnych technologii pozwala uzyskać niezwykle wytrzymałe konstrukcje o długiej żywotności. Duża w tym zasługa zastosowania m.in. drewna struganego czterostronnie czy też wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że dom szkieletowy zlecony zaufanej i sprawdzonej firmie może być domem otwartym dyfuzyjnie. W praktyce oznacza to, że ściany “oddychają”.

Co ważne, inwestujemy w energooszczędne domy szkieletowe. Dzięki temu koszty jego utrzymania są stosunkowo przystępne – niezależnie od tego, czy w grę wchodzi dom całoroczny czy też letniskowy. Dla wielu bardzo mocnym argumentem za zastosowaniem technologii szkieletowej jest również możliwość uzyskania unikalnego mikroklimatu we wnętrzach.

Budowa domów szkieletowych krok po kroku

Jak przebiegają kolejne etapy przy budowie domów szkieletowych? Pierwszą i najważniejszą częścią przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy z zaufanym wykonawcą, który wykorzystuje tylko najlepsze materiały i posiada w swoich szeregach sprawdzonych fachowców.  Następnie należy ustalić wszelkie szczegóły dotyczące m.in. zakresu realizacji. Potem przychodzi moment na projekt domu, a pozwoleniem na budowę zajmuje się wynajęta firma. Następnie wykonuje ona płytę fundamentową i podejmuje się prefabrykacji. W grę wchodzi także konstrukcja domu postawiona na miejscu. Mówimy już o stanie surowym zamkniętym. Na samym końcu następuje przejście do stanu deweloperskiego i prace wykończeniowe w domach szkieletowych – o ile na takie umówiliśmy się z wykonawcą. Przy wyborze tego ostatniego warto stawiać na doświadczenie. Domy modułowe PB House są tego przykładem.