Dlaczego warto kupić dom w szeregu zamiast dużego mieszkania?

Domy w zabudowie szeregowej cieszą się szczególną popularnością w dużych miastach, gdzie zagęszczenie ludności oraz ceny zakupu domów wolnostojących są dość wysokie. Zakup domu szeregowego pozwala na spełnienie marzeń o własnej nieruchomości, komforcie życia, większym metrażu a jednocześnie ceny zakupu domów w zabudowie szeregowej – zwłaszcza w Gdańsku – są bardzo atrakcyjne.

Zalety domów w zabudowie szeregowej

Domy szeregowe – zwane powszechnie szeregowcami – mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest niezależność, na jaką pozwalają kupującemu. Właściciele szeregowców nie są otoczeni sąsiadami z każdej strony (tak jak w przypadku mieszkań w zabudowie wielorodzinnej), a tylko z jednej lub z dwóch stron. Nie są oni ograniczani decyzjami wspólnoty i przepisami narzuconymi przez zarządzającego nieruchomością gdyż domy w zabudowie szeregowej definiowane są jako budynki jednorodzinne w związku z czym nie ma konieczności tworzenia zarządu wspólnoty – każdy z właścicieli segmentu ma prawo do podejmowania własnych decyzji związanych na przykład ze sposobem ogrzewania segmentu, wystrojem wewnętrznym, zagospodarowaniem terenu zielonego. Czasami narzucane są ograniczenia związane ze spójnym wyglądem wszystkich segmentów w szeregowcu – na przykład konieczność zachowania jednolitej elewacji.
Zaletą zamieszkania w domu szeregowym jest komfort życia. Szeregowce wybierane są dlatego, że ich metraż jest znacznie większy aniżeli metraże mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Stwarza to możliwość zorganizowania życia na większej przestrzeni, w wygodniejszych pomieszczeniach, w których jest miejsce na wszelkie, niezbędne wyposażenie, umeblowanie i gadżety. Metraż ten jest szczególnie istotny w przypadku rodzin z dziećmi. Równie istotna jest możliwość podziału piętrowego szeregowca na strefę dzienną i nocną – wówczas zazwyczaj na parterze projektuje się salon z kuchnią i łazienką gościnną, a na piętrze sypialnie, dodatkową łazienkę rodzinną i garderobę.

Dla rodzin z dziećmi – a także posiadaczy zwierząt – ważny będzie także dostęp do terenu zielonego wokół domu. Działka przynależąca do szeregowca może zostać zagospodarowana jako teren rekreacyjno-wypoczynkowy lub też można posadzić tam warzywa czy owoce.

Jednym z ważniejszych argumentów zakupu szeregowca – zwłaszcza domów szeregowych w Gdańsku – jest ich atrakcyjna cena zakupu. Stosunkowo mała powierzchnia zabudowy oraz współdzielenie jednej lub dwóch ścian z kolejnym segmentem sprawia, że ceny budowy, a tym samym ceny zakupu są znacznie niższe niż w przypadku domów wolnostojących. Obniżona cena przejawia się także w jednakowej dla wszystkich segmentów elewacji czy pokryciu dachowemu a jednocześnie segmenty te stanowią konstrukcyjnie odrębne budynki. Dodatkowo koszty ogrzewania – dzięki współdzieleniu ścian – są niższe (sąsiedzi ogrzewając swoje segmenty, zapewniają również ciepło segmentom wewnętrznym).

Czy dom szeregowy jest lepszym rozwiązaniem niż duże mieszkanie?

Kupując dom w zabudowie szeregowej inwestujemy przede wszystkim w komfort, wygodę i przestrzeń. Możliwy jest zakup mieszkania z ogródkiem jednakże należy mieć na uwadze to, że i tak będziemy obserwowani przez sąsiadów z góry przebywając w ogródku. Tego typu problemów nie mają właściciele segmentów w szeregowcu – mając dostęp do ogródka mogą zapewnić sobie prywatność przebywania na zewnątrz poprzez oddzielenie się płotem lub drzewkami od sąsiadów. Dodatkowo właściciele segmentów w szeregowcu mogą podejmować decyzje samodzielnie na przykład co do sposobu opalania segmentu, zagospodarowania przestrzeni wokół niego a możliwości takiej nie mają właściciele mieszkań (decyzje podejmowane w głosowaniu, przez większość wspólnoty). Ceny zakupu domów w zabudowie szeregowej są porównywalne z cenami zakupu mieszkań, a wygoda użytkowana i prywatność są znacznie większe w przypadku pierwszego rozwiązania. Ponadto domy szeregowe są zazwyczaj lepiej zaprojektowane aniżeli mieszkania – można w nich łatwo oddzielić strefę dzienną od nocnej.

Domy szeregowe w Gdańsku – podsumowanie

Zakup domu szeregowego w Gdańsku jest marzeniem bardzo realnym do spełnienia. Deweloperzy w Gdańsku, tacy jak firma AM Projekt, dokładają wszelkich starań by projekty budowanych przez nich domów szeregowych były atrakcyjne pod względem wizualnym oraz funkcjonalnym. Ze względu na doświadczenie działalności w branży deweloper Gdańsk AM Projekt zapewnia nie tylko najwyższą jakość wykonania, ale także krótkie terminy realizacji. Z tego powodu spełnienie marzeń o zamieszkaniu we własnym szeregowcu w Gdańsku jest nie tylko możliwe do spełnienia pod kątem finansowym, ale jednocześnie nie jest odległe w czasie.

Jeśli zastanawiasz się czy zamieszkać w Bąkowie, czyli w miejscowości położonej na granicy z Gdańskiem i zakupem tam nieruchomości od dewelopera AM Projekt, to koniecznie przeczytaj artykuł https://www.amprojekt.com.pl/blog/35-bakowo-kolo-gdanska-dlaczego-warto-zamieszkac-w-tej-miejscowosci