Ile trwa budowa domu? Poznaj kilka najbardziej znaczących wytycznych

ile trwa budowa domu

Coraz więcej z nas marzy o posiadaniu własnego domu. To przestrzeń, która pozwoli na czerpanie radości życia każdego dnia. By jednak móc cieszyć się zrealizowanym, wymarzonym projektem, musimy przejść przez żmudny proces powstawania naszego upragnionego obiektu. Ile trwa budowa domu? Od czego zależy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Czynniki, które odgrywają niebagatelne znacznie w czasie trwania budowy domu

Ile trwa budowa domu? To pytanie, które znajdzie się prędzej czy później na ustach każdego inwestora. Nie można ukrywać, że decyzja o zbudowaniu własnego domu jest dla wielu z nas jedną z największych, najbardziej znaczących inwestycji w życiu. W związku z zaciągniętymi zobowiązaniami finansowymi wiele osób, w jak najkrótszym czasie, pragnie móc cieszyć się własnym, upragnionym, skończonym domem. Tymczasem czas budowy domów jest bardzo zróżnicowany, a w głównej mierze zależy przede wszystkim od:

  • dostępności wolnych terminów firmy budowlanej (wykonawcy),
  • rozmiaru inwestycji,
  • dostępności i dostarczania wybranych materiałów budowlanych,
  • precyzji wykonywanej pracy, która eliminuje konieczność poprawek,
  • złożoności, stopnia zaawansowania projektu.

Ile trwa budowa domu? Znajdź wolny termin u godnego uwagi wykonawcy

Firmy budowlane to przedsiębiorstwa, które w dzisiejszych czasach są po prostu rozchwytywane. W praktyce oznacza to, że na wolny termin, w którym dana firma będzie mogła podjąć się zleconej przez nas inwestycji, w skrajnych przypadkach czeka się nawet kilka lat. Warto więc pomyśleć o rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko wówczas budowa naszego wymarzonego domu nie będzie maksymalnie rozciągnięta w czasie. Znalezienie właściwego wykonawcy jest jedną z pierwszych, kluczowych kwestii w celu zorganizowania wybudowania własnego domu.

Rozmiar inwestycji a czas budowy domu

To, ile trwa budowa domu, w dużej mierze zależy od jego rozmiaru. Im bardziej rozbudowany, tym analogiczne prace nad nim będą wiązały się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Jeśli decydujemy się na mały dom, o powierzchni 60-70 m2, przy dobrej organizacji, z całą pewnością możemy liczyć na stan surowy już po kilku miesiącach pracy. Jeśli zaś dom ma mierzyć 120-150 m2, wówczas czas budowy wydłuża się do kilkunastu miesięcy.

Materiały budowlane, a czas budowy domu

Ile trwa budowa domu? To proces, który w dużej mierze uzależniony jest od dostępności wybranych materiałów. Bardzo często na placach budowy zdarza się tak, że poprzez brak wymaganych materiałów, dalsza praca jest niemożliwa do realizacji. Przez takie zachowania spowodowane są przestoje, które są żywą stratą zarówno dla wykonawcy, jak również inwestora. To nie tylko strata czasu, ale także pieniędzy dla obydwóch stron. Warto więc zamawiać materiały z należytym wyprzedzeniem, w dogodnej ilości, by mieć całkowitą pewność, że nie zabraknie ich w trakcie budowy.

Ile trwa budowa domu? Wszystko zależy od precyzji pracy wykonawcy

Budowa domu, jej czas, bardzo często związany jest z precyzją wykonania. Firma budowlana powinna cechować się doświadczeniem, pieczołowicie zdobytą wiedzą oraz nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem budowlanym. Co więcej, stały nadzór, kontrola kierownika budowy sprawia, że wszystkie, nawet najmniejsze czynności wykonywane są z należytą starannością i dbałością o każdy, najmniejszy detal i szczegół. Sprawne oko profesjonalistów sprawia, że realizacja inwestycji, jaką jest budowa domu, przebiega w sposób bezproblemowy. Wszystkie prace przeprowadzane są zgodnie z planem, nie wymagają korekty, co znacznie usprawnia cały proces budowy domu, jak również niweluje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Nic więc dziwnego, że wybór wykonawcy jest naprawdę znaczący.

Ile trwa budowa domu? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania projektu

Ile trwa budowa domu? Kolejnym decydującym czynnikiem jest stopień złożoności projektu. Im bardziej niestandardowa bryła, z licznymi przeszkleniami, ozdobami, tym cały proces jest bardziej czasochłonny. Każdy niestandardowy, trudny element w naszych domach wymaga większych nakładów czasu. W związku z tym im bardziej wymyślne, fikuśne, niestandardowe rozwiązania, tym dłuższy czas budowy.

Ile trwa budowa domu? Nie ma na tak postawione pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele czynników wydłuża bądź skraca czas budowy. Najprostsze, najmniejsze projekty trwają kilka tygodni bądź miesięcy. Domy największe gabarytem, o wymyślnej formie czy odległym czasie realizacji mogą być budowane kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat.