Materac nawierzchniowy – co to takiego?

Zakup nowego materaca z reguły znacząco obciąża nasz domowy budżet. Czasem może także się zdarzyć, że stosunkowo nowy model nie spełnia do końca naszych oczekiwań. W przypadku, gdy nie możemy skorzystać z prawa zwrotu lub wymiany towaru, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w tak zwany topper, który będzie stanowić dodatkową warstwę materaca głównego. Kiedy go stosować? Jaki model wybrać do naszych potrzeb?

Czym jest i do czego służy materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy, inaczej nazywany topperem na materac, jest to najczęściej cienki (kilkucentymetrowy) materac, którego wypełnienie jest wykonane z pianki. Jego głównym zadaniem jest poprawa komfortu użytkowania materaca głównego, szczególnie gdy przejawia on oznaki starzenia (np. posiada odkształcenia), wyrównując powierzchnię do spania.

W ten prosty sposób możemy także zniwelować dyskomfort wynikający np. ze zbyt twardej powierzchni materaca głównego. W zależności od rodzaju pianki, która została zastosowana w materacu nawierzchniowym, topper może oferować także wiele innych korzyści.

Wiele modeli materacy nawierzchniowych jest wodoodporna, co pozwala utrzymać materac główny w świeżości i czystości na dłuższy czas. Skutecznie chroni także przed uszkodzeniami oraz odkształceniami powierzchni. Co więcej, niektóre z materacy nawierzchniowych chronią także przed alergenami. Są to np. modele wykonane z pianki lateksowej, która skutecznie zapobiega gromadzeniu się i namnażaniu roztoczy i grzybów w powierzchni materaca.

Kiedy stosować materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy może pomóc zniwelować kilka istotnych problemów. Między innymi sprawdzi się, gdy:

– nasz materac główny jest zbyt miękki/twardy;

– potrzebujemy dodatkowej funkcjonalności (np. ochrony przed alergenami);

– chcemy ochronić nasz materac przed wilgocią, zabrudzeniem;

– śpimy na sofie lub wersalce, gdzie komfort i podparcie nie jest dostateczne;

– na łóżku są ułożone dwa jednoosobowe materace i chcemy wyrównać ich powierzchnię;

– jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych właściwości materaca, a często podróżujemy;

– nasz materac główny posiada pierwsze odkształcenia;

– mamy przejściowe problemy zdrowotne i chcemy zminimalizować dyskomfort wynikający np. ze zbyt twardego materaca;

– radykalnie zmieniła się nasza sylwetka (np. duża utrata wagi);

– nie możemy pozwolić sobie na wymianę materaca głównego i szukamy ekonomicznego rozwiązania.

Jakie pianki są wykorzystywane w materacach nawierzchniowych?

Istnieje kilka rodzajów pianek, które są najczęściej wykorzystywane jako główny komponent materaców nawierzchniowych. Oto najpopularniejsze z nich:

– pianka lateksowa – hipoalergiczna pianka, wykonana z użyciem naturalnego mleczka kauczukowego. Jest niezwykle miękka i elastyczna, co przekłada się na jakość snu. Otwarta struktura sprawia, że taki materac nawierzchniowy jest niezwykle przewiewny. Pianka lateksowa jest przede wszystkim dedykowana osobom wrażliwym na alergeny – zapobiega ich kumulacji na powierzchni materaca.

– pianka termoelastyczna – jest to typ pianki, która reaguje na temperaturę ciała śpiącej osoby. Dzięki temu odkształca się jedynie w miejscu realnego nacisku. Taki topper znacznie zwiększy komfort, przyjemnie otulając sylwetkę i doskonale dopasowując się do niej.

– pianka żelowa – posiada wyjątkowe właściwości termiczne. Chroni ciało przed przegrzewaniem się w sezonie letnim, jej powierzchnia zachowuje stałą, chłodną temperaturę. Ponadto wyróżnia się wysoką elastycznością, dobrze podpierając sylwetkę na całej długości.

– pianka poliuretanowa – ten typ pianki jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Sprawdzi się w przypadku, gdy nasz materac główny jest za miękki. W ten sposób uzyskamy lepsze podparcie, a przy tym odpowiednią elastyczność.

Materac nawierzchniowy jest wszechstronnym rozwiązaniem, które może znacznie wpłynąć na komfort i higienę snu, a także ochronić materac główny i przedłużyć jego trwałość. Wybierając topper, warto kierować się nie tylko jego właściwościami, ale także dostosować go do indywidualnych potrzeb i preferencji, szczególnie pod kątem stopnia twardości.