Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Sprawdź, które wybrać

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu czy mieszkania zwykle skupiamy się na ich estetyce. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się poszczególnym skrzydłom zauważamy, że istnieją między nimi znaczące różnice – zarówno funkcjonalne, jak i konstrukcyjne. Typowym przykładem będzie tutaj zestawienie drzwi przylgowych i bezprzylgowych. Czym się od siebie różnią i dlaczego to te drugie zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Nie sposób ich pomylić

Nawet osoby, które nie do końca wiedzą, na czym polega różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi, bez trudu zauważą, że są to skrzydła o zupełnie innej budowie.

W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są ukryte między skrzydłem a ościeżnicą, dzięki czemu pozostają niewidoczne. Po ich zamknięciu drzwi i ościeżnica tworzą jednolitą powierzchnię, pozbawioną charakterystycznego progu znanego z modeli przylgowych.

W drzwiach przylgowych w miejscu zetknięcia skrzydła z ościeżnicą występuje przylga, czyli lekko wystający próg. Jest to tradycyjne rozwiązanie, do którego wielu z nas jest przyzwyczajonych, choć nie do końca wpisuje się ono we współczesne trendy wnętrzarskie, nastawione na estetyczny minimalizm, utylitarność i prostotę formy.

Zalety i wady

W katalogach wszystkich czołowych producentów stolarki drzwiowej znajdziemy dziś zarówno drzwi z tradycyjną przylgą, jak i bezprzylgowe. Faktem jest, że to te drugie budzą dziś większe zainteresowanie, co wynika z tego, że lepiej wpisują się w aktualne trendy w projektowaniu wnętrz.

Najważniejsze zalety drzwi bezprzylgowych to:

  • Estetyczny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu idealnie korespondują z nowoczesnymi aranżacjami;
  • Efekt gładkiej, jednolitej powierzchni po zamknięciu drzwi dodaje wnętrzu elegancji i „lekkości”;
  • Możliwość zlicowania drzwi z powierzchnią ściany w przypadku modeli bezprzylgowych ukrytych;
  • Oszczędność miejsca;
  • Są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Drzwi bezprzylgowe mają jednak pewne wady, do których należy zaliczyć przede wszystkim wyższą cenę zakupu oraz to, że niekoniecznie będą one dobrze pasować do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu. Decydując się na takie drzwi należy więc raczej zaplanować większy remont mieszkania czy domu.

Nie jest natomiast tak, że modele z przylgą odchodzą do lamusa. Takie drzwi nadal budzą spore zainteresowanie, a po stronie ich głównych zalet zapiszemy klasyczny design, który dobrze pasuje do większości stylów wykończeniowych, bardzo duży wybór modeli oraz atrakcyjną cenę i bezproblemowy montaż, z którym poradzi sobie większość ekip remontowych.

Drzwi przylgowe niekoniecznie będą dobrym wyborem do minimalistycznego wnętrza, budząc jednoznaczne skojarzenia z klasycznym designem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż takie drzwi są bardziej problematyczne w utrzymaniu w czystości z uwagi na więcej zakamarków, które wymagają czyszczenia (włącznie z widocznymi zawiasami).

Więcej o różnicach między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.drzwi-inside.pl/drzwi-bezprzylgowe-a-przylgowe-poznaj-podstawowe-roznice/.

Porównaj oba rodzaje drzwi wewnętrznych w jednym miejscu

Jeśli nie wiesz, który rodzaj drzwi wewnętrznych będzie lepszym wyborem do Twojego domu czy mieszkania, to skorzystaj z naszej porady i wybierz się do dobrze zaopatrzonego salonu drzwi, w którym na miejscu są dostępne zarówno modele przylgowe, jak i bezprzylgowe. Pozwoli Ci to na ich bezpośrednie porównanie i tym samym podjęcie przemyślanej decyzji.

Rekomendowanym przez nas salonem drzwi w Katowicach jest DRZWI INSIDE (https://www.drzwi-inside.pl/), mieszczący się w galerii HOME CONCEPT. W jego stałej ofercie znajdziesz szeroki wybór drzwi wewnętrznych renomowanych producentów, zarówno w wersji bezprzylgowej, jak i przylgowej. Skorzystasz również z profesjonalnego doradztwa specjalistów oraz kupisz drzwi z wygodną i opłacalną usługą montażu (pozwala to zaoszczędzić aż 15% na różnicy w podatku VAT).

Oferta DRZWI INSIDE obejmuje nie tylko drzwi wewnętrzne, ale także zewnętrzne, wejściowe do mieszkań, podłogi drewniane, panele laminowane i winylowe, akcesoria drzwiowe i systemy zabudowy ścian.