Jak gęsto sadzić berberys na żywopłot, aby dobrze się prezentował?

jak gęsto sadzić berberys na żywopłot

Berberys to popularna roślina, którą można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia żywopłotu. Jest to krzew, który wyróżnia się pięknymi, kolorowymi liśćmi, które zmieniają barwę wraz z nadejściem kolejnych pór roku. Aby jednak uzyskać piękny, gęsty żywopłot z berberysów, trzeba wiedzieć, jak go odpowiednio sadzić.

Wszystko, co warto wiedzieć o berberysie

Berberys to wyjątkowa roślina występująca w licznych ciekawych odmianach o bardzo szerokim zastosowaniu. Stała się bardzo popularna jako roślina ozdobna oraz na żywopłot. Ten gatunek jest bowiem nie tylko piękny i łatwy w pielęgnacji, ale także posiada wiele korzyści dla środowiska i przyrody. Najważniejszą zaletą berberysu jest jego odporność na trudne warunki atmosferyczne oraz na choroby. Ta roślina o ozdobnych liściach nie jest wymagająca, doskonale radzi sobie w nasłonecznionych i suchych miejscach, co sprawia, że jest idealnym wyborem na żywopłot, który najczęściej sadzi się dookoła posesji.

Kolejną zaletą berberysu jest jego dekoracyjność. Posiada bowiem piękne liście o charakterystycznym, ciemnozielonym kolorze, który bardzo dobrze kontrastuje z innymi roślinami. Liście berberysu są także bardzo trwałe i odporne na wiatr, dzięki czemu żywopłot z berberysów wygląda zawsze schludnie i atrakcyjnie. W zależności od wybranej odmiany, liście mogą przybierać inne odcienie, na przykład głębokiej czerwieni czy bordo.

Berberys to także roślina, która daje wiele korzyści dla środowiska i przyrody. Jest nie tylko naturalnym filtrem powietrza, ale także przyciąga do siebie wiele pożytecznych owadów, takich jak na przykład pszczoły czy motyle. Dzięki temu, że berberys nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, świetnie nadaje się jako roślina ozdobna przy drogach czy w miastach. Nie mniej ważną zaletą berberysu jest fakt, że jest to roślina łatwa w pielęgnacji. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy podlewania, co jest bardzo ważne dla osób, które nie mają lub nie chcą poświęcać dużo wolnego czasu na dbanie o ogród. Wystarczy tylko regularnie przycinać żywopłot i usuwać martwe liście.

Jak sadzić berberys na żywopłot?

Aby berberysy dobrze się prezentowały w roli żywopłotu, należy zadbać o odpowiednią odległość między nimi. Zbyt rzadko posadzone krzewy nie stworzą efektu żywopłotu.  Z kolei zbyt gęsto posadzone berberysy będą się wzajemnie zacieniać, co negatywnie wpłynie na ich wzrost i kondycję. Optymalna odległość między sadzonkami berberysów zależy oczywiście od ich rozmiaru, ale zazwyczaj wynosi ona około 30-50 cm. Przyjmując taką odległość, żywopłot z berberysów będzie gęsty i efektowny.

Przed posadzeniem berberysów warto przygotować teren. Należy go dokładnie odchwaszczyć i wykopać rowki na głębokość około 30-40 cm. Następnie należy dodać do nich nawóz organiczny i dobrze go wymieszać z ziemią. Sadzonki berberysów należy wyjąć z doniczek i delikatnie rozluźnić ich korzenie. W kolejnym etapie trzeba umieścić je w rowkach i zakopać na tyle głęboko, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie gruntu. Po posadzeniu należy krzewy obficie podlać wodą.

Jak dbać o żywopłot z berberysów? Czy częste zabiegi pielęgnacyjne są konieczne?

Rośliny te nie są wymagające i same poradzą sobie w każdych warunkach, ale aby pięknie rosły i tworzyły gęsty żywopłot, w pierwszym roku po posadzeniu warto je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Wiosną z kolei trzeba je przyciąć do pożądanej wysokości i kształtu. W ciągu roku warto również regularnie usuwać suche i chore gałęzie oraz przycinać rosnące zbyt gęsto pędy.

Jaka odmiana berberysu nadaje się na żywopłot?

Wszystkie gatunki berberysów są trwałe, łatwe w uprawie i dobrze radzą sobie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych. Do popularnych roślin na żywopłot zaliczyć można:

  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) – ten wyjątkowy gatunek krzewu z rodziny berberysowatych ma gęste, kolczaste gałęzie i czerwone liście jesienią, co sprawia, że jest popularnym wyborem na żywopłot.
  • Berberys Ottawski (Berberis ottawensis) –  to mieszaniec berberysu Thunberga i berberysu pospolitego. Gatunek ten uprawiany jest Polsce. Zachwyca swoimi pięknie błyszczącymi liśćmi i kwiatami w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
  • Berberys Młodych (Berberis juvenilis) – ten gatunek jest niższy od innych berberysów i ma delikatne liście oraz czerwone owoce, które przyciągają ptaki.

Berberys pospolity (Berberis vulgaris) jest popularnym wyborem na żywopłot ze względu na swoją trwałość i łatwość w uprawie, a także oryginalny wygląd. Dzięki temu poradnikowi wiesz, jaka odmiana będzie najlepsza na naturalne ogrodzenia i jak gęsto sadzić berberys!