Jak utrzymać zielony kobierzec w dobrej kondycji?

czy można nawozić trawnik w czasie deszczu

„Zielony dywan” dookoła domu na pewno stanie się dumą każdego właściciela. Wbrew pozorom, utrzymanie trawnika w dobrej kondycji, nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Dużo mówi się o tym, aby ziemia przed wysiewem została w odpowiedni sposób przygotowana. Liczy się także regularne cięcie, które pomaga m.in. zagęścić cały teren. A co dokładnie trzeba wiedzieć o nawożeniu? Czy należy je stosować? Oto kilka informacji, jakie przydać mogą się osobom, które będą po raz pierwszy zakładać trawnik.

Zanim trawnik zostanie nawieziony…

…warto poznać kilka faktów, które pomogą stwierdzić, że to właśnie dobry moment na nawiezienie. Ileż to osób „męczyło” się z utrzymaniem zielonego dywanu przy domu, ponieważ nic nie wiedziało o…systemie ukorzeniającym się trawy. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ ma to m.in. wpływ na to, jak trawa będzie wyglądać. Otóż trawa to taki gatunek, który ma mały system ukorzeniający wpływa to na to, że bardzo szybko pobiera ona składniki odżywcze, jakie znajdują się w wierzchniej warstwie gleby. Do tego tej trawy jest dużo (kępków) i do tego do utraty składników mineralnych dochodzi bardzo szybko. Jeżeli nie będzie ona otrzymywać dodatkowego impulsu w postaci nawozu, zacznie żółknąć, schnąć i zamiast gęstego dywanu, pozostaną gołe placki ziemi.

Zamiast trawnika, zaczną pojawiać się chwasty, które już nie są tak efektowne jak trawnik – pomimo tego, że są zielone. Już więc chyba każdy ogrodnik wie, że nawożenie to kwestia bardzo ważna, której należy pilnować regularnie.

Czy można nawozić trawnik w czasie deszczu?

Nie. Nie powinno dopuszczać się do takiej sytuacji. Prawdą jest to, że nawóz powinien zostać rozsypany przed deszczem. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki temu można mieć pewność co do tego, że nawóz zostanie przez deszcz rozpuszczany i lepiej będzie wsiąkał w ziemie. Mowa tu oczywiście o nawozie w granulkach.

Tak jak trawnika nie nawozi się w czasie deszczu, tak również nie powinno się robić tego w trakcie suszy. Powodem jest zaleganie nawozu na ziemi, przez co nie będzie on w prawidłowy sposób wnikał w ziemię. Jeżeli w najbliższym czasie nie zanosi się na silne i obfite opady deszczu, cały teren należy solidnie podlać wodą. Kolejną rzeczą, którą trzeba uwzględnić jest to, że woda powinna zostać równomiernie rozlana po całym trawniku. Dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się tego, że nawóz nie dotrze do systemu korzeniowego trawy.

Czas na nawiezienie trawnika

Kiedy powinno nawozić się trawnik? Jak często należy to robić? Na pewno nie będzie brakować osób, jakie będą zadawać sobie to pytanie. Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trawnik powinno nawozić się trzy razy do roku:

  • wiosną – zaraz po pierwszym koszeniu, nawożenia nigdy nie można robić przed pierwszym koszeniem, ponieważ będzie to negatywnie wpływać na kondycję trawnika,
  • w połowie czerwca – maksymalnie na końcu tego miesiąca,
  • dwa miesiące po drugim koszeniu – nie może być to jednak wrzesień, maksymalnie powinien to być okres w połowie lub na końcu sierpnia.

Dlaczego jest to tak ważne? Chodzi o dostarczenie odpowiednim składników mineralnych do podłoża, jakie są w stanie zapewnić solidny rozrost trawy. Ważne jest też to, aby trawa nie zaczęła się zbyt mocno rozrastać, kiedy nie ma tego robić, tzn. w okresie zimowym. Dlatego ostatnie rozsypanie nawozu powinno odbyć się właśnie w sierpniu. Kupując nawóz najpewniej będzie można spotkać się z tym, że na opakowaniu zostaną umieszczone odpowiednie informacje co do tego, kiedy i w jakich ilościach taki nawóz powinien być rozsypany.

Dobry nawóz do trawy

Liczy się nie tylko to, aby trawnik nawieźć o odpowiedniej porze i w optymalnych ilościach. Ważne jest również to, aby wybrać nawóz, który faktycznie będzie dobry, będący w stanie zaoferować odpowiednie składniki mineralne. To dlatego każda osoba przymierzająca się do zakupu powinna zwrócić uwagę na to, czy w składzie owego nawozu znaleźć można takie składniki jak:

  • fosfor,
  • azot,
  • magnez,
  • potas.

Są to cztery składniki, jakie nazywane są również makroskładnikami – trzonem każdego solidnego nawozu. Jeżeli komuś zależy na tym, aby jego trawnik faktycznie dobrze się prezentował, na nawozie nie powinien oszczędzać. Stosowanie tańszych zamienników nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów. Może się również okazać, że będzie to preparat, który zaszkodzi całej ziemi. Odrobienie takich strat może stać się nie lada problemem, więc należy uważać. Pewne jest to, żeby zwrócić uwagę też na to, do jakiego trawnika jest dany nawóz. Istnieją bowiem takie preparaty, jakie dedykowane są do nowo zakładanych trawników.