Ile rośnie trawa? – niezbędne kompendium wiedzy

ile rośnie trawa

Podczas aranżacji przestrzeni zielonych trawnik stanowi jeden z najważniejszych elementów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, ile rośnie trawa? Jak długo należy czekać, by móc cieszyć się pięknym, gęstym, zielonym trawnikiem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Ogólne informacje dotyczące wzrostu wymarzonego trawnika

Na piękny, naturalny trawnik z całą pewnością będziemy musieli troszkę poczekać. O ile alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. trawnik z rolki, o tyle samodzielnie wyhodowane własne źdźbła trawy są o wiele bardziej trwałe, odporne na różnego rodzaju odkształcenia czy uszkodzenia. Ile rośnie trawnik? Z całą pewnością nie ma na tak zadane pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wpływa na to niezwykle wiele, różnorodnych czynników, takich jak przede wszystkim:

  • miejsce,
  • sposób pielęgnacji,
  • wybrany gatunek trawy

Można wyznaczyć jedynie przedział czasowy, w którym będzie można obserwować pierwsze, kłębiące się źdźbła trawy nad ziemią. To okres czasu, który wynosi mniej więcej 10- 20 dni.

Właściwe warunki glebowe, które mają wpływ na to, ile rośnie trawa

Ile rośnie trawa? Czas w dużej mierze uzależniony jest od zagwarantowanych warunków glebowych. Idealna gleba posiada odczyn pH mieszczący się w zakresie od 5,5 do 7. Co więcej, pod szybki wzrost trawy należy wybrać podłoże piaszczysto- gliniaste. Jeśli nasza gleba cechuje się odmiennymi parametrami, wówczas należy przekopać ją na głębokość około 20 cm, jak również zastosować właściwy nawóz startowy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór nawozu granulowanego, jak również płynnego, które w swoim składzie posiadają duże ilości azotu, który przyspiesza bujny, satysfakcjonujący wzrost trawy.

Ile rośnie trawa? Poznaj poszczególne fazy wzrostu

Dla wielu ogrodników pierwsze źdźbła trawy to już ogłoszenie sukcesu uprawy. Tymczasem trawa, podobnie jak inne rośliny, przechodzi przez pewne fazy, etapu wzrostu.

Kiełkowanie

Przez pierwsze 10-20 dni możemy obserwować proces kiełkowania. Innymi słowy, jest to okres, w którym młode źdźbła trawy przebijają się przez ziemię. Nic więc dziwnego, że na tym etapie niebagatelną rolę odgrywa obfite, rutynowe podlewanie. Co bardzo ważne, zakładany przez nas trawnik może przechodzić przez etap kiełkowania tylko raz, bądź wielokrotnie, zwłaszcza w przypadku, gdy będziemy dosiewać trawę bądź wykonywać regenerację naszej murawy.

Pełny wzrost i rozwój

Kolejną fazę nazywa się pełnym wzrostem trawy. Na tym etapie system korzeniowy posianej trawy wzmacnia się i rozrasta. Po cierpliwym okresie kiełkowania, źdźbła trawy niezwykle szybko zaczynają rosnąć, ciesząc nas coraz gęstszym, wyższym trawnikiem. To czas, w którym będziemy mogli wykonać pierwsze koszenie trawnika, co dodatkowo wzmocni wzrost trawy.

Etap uśpienia

Na szczególną uwagę zasługuje także etap we wzroście trawy, który nazywany jest fazą uśpienia.  Trwa on od końca października, aż do marca. W praktyce oznacza to, że jest to czas w roku, w którym nasza trawa zimuje, posiada przygaszony kolor, a co najważniejsze, nie rośnie.

Gatunek trawy a jej wzrost

Tempo wzrostu zależy przede wszystkim od gatunku trawy, na który zdecydujemy się tworząc wymarzoną, gęstą murawę. Wyróżnić możemy rodzaje, które nawet pomimo niepogody i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych rosną szybko i efektywnie. Z całą pewnością do tego grona zaliczyć należy trawę sportową. To niezwykły gatunek, którego cechą charakterystyczną jest trwałość, odporność na różnego rodzaju uszkodzenia czy deptanie. Co jednak najważniejsze, zasiane nasionka trawy sportowej w niezwykle szybkim, krótkim czasie zaczynają rosnąć.

Chcąc w krótkim czasie cieszyć się pięknym, zadbanym trawnikiem, warto postawić także na życice trwałą. Co więcej, to jeden z najbardziej popularnych gatunków, który można napotkać także w wielu gotowych mieszankach traw. Cechą wyróżniającą ten gatunek jest długi okres wegetacyjny.

Ile rośnie trawa? Czas uzależniony jest od wielu czynników. Ważny jednak jest wybór trwałych, odpornych na deptanie gatunków trawnika, stawianie na doskonałą pielęgnację oraz wlsckwenawożenie, a piękna trawa pojawi się w mgnieniu oka. Do dzieła!.