Kiedy sadzić winogrona? Wskazówki dla Początkujących ogrodników

kiedy sadzić winogrona

Soczyste i słodkie owoce winogrona kojarzą się z letnim relaksem i ucieczką od codziennych problemów. Nic więc dziwnego, że tak wielu doświadczonych, a także początkujących ogrodników chce je uprawiać. Jednak zanim przystąpisz do wszelkich prac ogrodowych związanych z uprawą, warto dowiedzieć się kiedy sadzić winogrona, aby osiągnąć najlepsze wyniki. W tym artykule pokażemy Ci, jakie są najlepsze okresy na sadzenie winogrona, jak przygotować glebę, jakie odmiany są najlepsze oraz jak zadbać o rośliny, aby dawały obfite plony.

Kiedy sadzić winogrona – najlepsze okresy

Najlepszy okres kiedy sadzić winogrona jest tak naprawdę uzależniony od strefy klimatycznej oraz od odmiany, którą wybierzesz. W Polsce zazwyczaj najlepszym terminem na sadzenie winogrona jest wiosna lub jesień. Podczas wyboru odpowiedniej dla siebie odmiany, warto zapoznać się okresem kwitnienia i propozycją okresu wsadzenia do gruntu. Jednak w większości przypadków przyjmuje się, że sadzenie wiosenne winogrona powinno odbywać się pomiędzy marcem a majem, a jesienne od września do października. W przypadku strefy klimatycznej z ciepłymi zimami, sadzenie można przeprowadzić również w grudniu lub styczniu. Warto jednak pamiętać, że zbyt wczesne umiejscowienie rośliny w gruncie grozi może spowodować jej zniszczenie w wyniku późniejszych przymrozków.

Przygotowanie gleby

Winogrona lubią glebę o odczynie pH między 5,5 a 7,0. Przed przystąpieniem do sadzenia należy upewnić się, że gleba jest odpowiednio nawożona i wilgotna. Już wczesną wiosną należy w ogrodzie przeprowadzić uprawę spulchniającą glebę, a jesienią – jej podkopanie. Ważne jest, aby nie sadzić winogrona w miejscu, w którym rosły wcześniej rośliny z rodziny psiankowatych. Rośliny o tych odmianach zawierają toksyny, które mogą spowodować, że winogrona po prostu nie wyrosną. Przygotowując glebę dobrze jest również wymieszać ziemię z naturalnym kompostem, dzięki temu uzyskamy zdrowe i soczyste owoce na naturalnym nawozie.

Wybór odmiany

Wybór odmiany winogrona zależy przede wszystkim od warunków, jakie jesteśmy w stanie zapewnić do zdrowego rozwoju rośliny, oraz od indywidualnych upodobań smakowych. Najpopularniejsze odmiany winogron to:

  • Rondo – ma duże, czerwone owoce o słodkim smaku.
  • Regent – to odmiana bardzo wytrzymała na niskie temperatury, o ciemnych, soczystych owocach.
  • Muscat – rodzaj winogrona o pięknym, intensywnym zapachu i smaku muscatu.
  • Solaris – dobrze znosi surowe warunki pogodowe i jest mniej podatna na choroby niż inne odmiany co sprawia, że jest idealna dla początkujących ogrodników.

Jak sadzić winogrona?

Ze względu na to, że krzewy winogronu wymagają więcej czasu i opieki niż inne krzewy owocowe są one często uważane przez początkujących ogrodników za roślinę ciężką do uprawy. Na szczęście większość odmian nie stanowi wielkiego wyzwania ogrodniczego, a zaczynając od prostych w uprawie sadzonek, np. Solaris, które są przyjazne dla początkujących, a także łatwe w przycinaniu wkrótce bez wątpienia staniesz się ekspertem i sięgniesz po bardziej wymagające krzewy.

Żeby skutecznie uprawiać winogrona i cieszyć się słodkimi owocami na początek przygotuj miejsce rok przed sadzeniem, usuwając chwasty, które mogą konkurować z winoroślą o składniki odżywcze gleby. Jeśli gleba w ogrodzie jest nieprzepuszczalna, najlepiej ją zdrenować.

Kolejnym krokiem jest wykopanie dołka o głębokości około 30 cm, umieszczamy w nim sadzonkę i lekko przykrywamy ziemią. Wierzchnia warstwa powinna być luźna. Po posadzeniu pnącza należy je intensywnie podlać. Oczywiście, jeśli sadzonki nie znajdują się w pobliżu płotu lub ściany, należy je podeprzeć.

Podobnie jak w przypadku drzew owocowych, zdrowe winorośle posadzone w dobrej glebie i w niewielkiej odległości od budynków nie wymagają częstego podlewania, chyba że wystąpi susza. Jeśli jednak winorośl posadzona jest w pobliżu ściany budynku, należy pamiętać, że gleba w tym miejscu szybko wysycha i wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza gdy pojawiają się już pierwsze owoce. Nie należy oczywiście przesadzać z nadmierną wilgocią, ponieważ zbyt długo zanurzone w wodzie korzenie mogą zacząć gnić, a także sprzyjać rozwojowi patogenów.

FAQ

Kiedy sadzić winogrona?

Najlepiej sadzić winogrona wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy gleba jest dobrze nawilżona i gotowa na przyjęcie sadzonek.

Czy winogrona trzeba często podlewać?

Tak, winogrona należy podlewać regularnie, szczególnie w czasie suszy.

Czy winogrona lubią słońce?

Tak, winogrona potrzebują dużo słońca, aby dobrze rosły i owocowały.

Czy winogrona są łatwe w uprawie?

Nie jest to trudna roślina do uprawy, ale wymaga regularnej opieki i pielęgnacji.

Czy winogrona są podatne na choroby?

Tak, winogrona mogą być podatne na choroby, szczególnie w przypadku złej pielęgnacji lub braku odpowiedniej ochrony.