Aby móc bezpiecznie korzystać z podnośnika koszowego, trzeba dbać o jego regularny serwis. Ze stanem technicznym takiej maszyny bezpośrednio wiąże się resurs – wskaźnik wymagany przez przepisy z 2019 roku. Czym jest, co określa i w jakim celu się go podaje?
Czym jest resurs podnośnika koszowego?
Resurs podnośnika koszowego to parametry graniczne, na podstawie których określa się stan techniczny maszyny. Wylicza się go w oparciu o liczbę cykli pracy oraz stanu obciążenia w danym okresie. Podczas wykonywania obliczeń bierze się pod uwagę również kwestie indywidualne, takie jak np. warunki panujące na hali, które mogą wpływać na stan techniczny maszyny.
– Uzyskany wynik określa rzeczywisty stan techniczny urządzenia i możliwość jego bezpiecznego stosowania. Na tej podstawie pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego mogą podjąć decyzję na temat dalszej eksploatacji maszyny lub nie dopuścić jej do użytku – tłumaczy specjalista z firmy Gizo.
Jeśli urządzenie osiągnie resurs, czyli stopień zużycia, który uniemożliwia bezpieczną pracę, trzeba wdrożyć odpowiednie działania. Nie zawsze jest to całkowite wyłączenie maszyny z użytku. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowego przeglądu i naprawy. Po wymianie elementu czas jego przydatności do użytkowania liczy się od początku.
Kiedy konieczne jest wyliczenie resursu podnośnika koszowego?
Wyliczanie resursu jest obowiązkowe dla wszystkich maszyn używanych starszych niż rok. Dotyczy nie tylko podnośników koszowych, lecz także dźwigów, żurawi, suwnic, dźwignic, podestów, wózków widłowych i wielu innych urządzeń podlegających dozorowi technicznemu.
Resurs trzeba wyliczać co roku, od momentu rozpoczęcia eksploatacji maszyny. Zadanie to warto zlecić specjaliście, który doskonale zna konkretny typ urządzeń oraz sposób ich konserwacji i eksploatacji.
Jak oblicza się resurs podnośnika koszowego?
Resurs podnośnika koszowego powinien uwzględniać przenoszone obciążenia, wysokość podnoszenia, liczbę i długość cykli pracy, a także warunki oddziałujące na maszynę. Wszystkie informacje muszą być uwzględnione w rzetelny sposób. Trzeba wziąć pod uwagę rzeczywiste środowisko pracy – to dlatego wyliczaniem resursu musi zająć się specjalista, który wie, jak w praktyce wygląda eksploatacja podnośnika koszowego.
Obliczenie resursu podnośnika w przypadku nowych maszyn
O ile w przypadku starszych urządzeń, wprowadzonych na rynek jeszcze kilka lat temu, konieczne jest ręczne wyliczanie resursu, to w nowszych maszynach jest to zdecydowanie łatwiejsze. Producenci wyposażają swoje podnośniki koszowe w liczniki i systemy, które samodzielnie rejestrują poziom zużycia poszczególnych podzespołów. Firmy zajmujące się produkcją takich urządzeń określają też żywotność konkretnych elementów. Zazwyczaj jest to kilka lat, w zależności od rodzaju komponentu i jego przeznaczenia.
W jakim celu określa się resurs podnośnika koszowego?
Resurs podnośnika koszowego określa się w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom maszyny. Takie działanie ma na celu zapobiec nadmiernej eksploatacji urządzenia. Gdy dany element się zużyje, resurs wskazuje konieczność jego niezwłocznej wymiany. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy podzespół nie daje jeszcze sygnałów świadczących o jego złym stanie technicznym.