Co z tą podłogą, czyli układanie styropianu pod wylewki

układanie styropianu pod wylewki

Prawidłowo ułożony styropian pod wylewki znacząco podnosi komfort termiczny budynku. Zabezpiecza przed utratą ciepła z pomieszczeń w głąb gruntu. Pozwala to zmniejszyć zapotrzebowanie na energię oraz obniżyć wydatki ponoszone na ogrzewanie domu.

Jak skutecznie położyć styropian pod wylewki?

Styropian układa się na płycie fundamentowej lub na wyższych kondygnacjach budynku. Strop zyskuje wówczas nie tylko izolację termiczną. Zostaje bowiem efektywnie wyciszony. Dzięki niemu znacznie ograniczone zostaje przenikanie dźwięków i hałasów z wyżej położonych części domu. W przypadku braku płyty fundamentowej, przed ułożeniem styropianu na gruncie musi być wylany chudziak.

Powierzchnia, na której ułożony będzie styropian pod wylewki musi zostać dokładnie oczyszczona, być sucha i twarda. Na tak przygotowanym podłożu kładzie folię izolacyjną stanowiącą barierę dla wilgoci. Dobrze jest zastosować dwie warstwy styropianu. Pierwszą daje się na folię, zaczynając od jednego z narożników pomieszczenia. Wzdłuż każdej ze ścian oraz przy słupach należy pozostawić szczelinę dylatacyjną. Układając drugą warstwę, trzeba zwrócić uwagę na to, aby łączenia płyt nie pokrywały się. Podłoże stanie się przez to bardziej szczelne. Następnie ponownie nadkłada się folię przeciwwilgociową. Na tak przygotowaną podłogę można zaaplikować wylewkę.

Jaki styropian do ułożenia pod wylewkę?

Styropian podłogowy powinien mieć niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jego twardość oraz grubość zależy od miejsca, w jakim będzie ułożony. Na gruncie to minimum 15 cm. Z kolei na stropie sprawdzi się już nawet 5 cm izolacji.

W pomieszczeniach, w jakich nie występuje duże obciążenie można zastosować styropian o wytrzymałości EPS 80. Natomiast w takich miejscach, jak kuchnia czy garaż, warto wybrać EPS 100, aby podłoga utrzymała spory nacisk.

Zalety z ułożenia styropianu pod wylewki

Ułożenia styropianu pod wylewki niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak:

• ograniczenie strat ciepła
• dodatkowa izolacja akustyczna pomieszczeń
• oszczędność na rachunkach
• podniesienie estetyki wnętrz dzięki ukryciu instalacji
• łatwość obróbki styropianu, wystarczy nożyk do cięcia

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu styropianu pod wylewki

Niektórzy decydują się położyć na podłodze płyty styropianowe, jakie często pozostają po zakończeniu innych prac związanych z ociepleniem budynku. Jest to błędem, ponieważ materiał stosowany do ocieplania elewacji czy dachu posiada odmienne właściwości. Styropian podłogowy jest bardziej twardy oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z pozostałymi rodzajami płyt wiążą go jedynie podobne parametry przeciwwilgociowe.

Kolejnym błędem może być rezygnacja z ułożenia dwóch warstw styropianu pod wylewki. Taki sposób montażu powoduje tworzenie się mostków termicznych. A to pogarsza izolację termiczną budynku.

Położenie styropiany pod wylewkę można zlecić doświadczonym fachowcom lub zdecydować się na samodzielny montaż, oszczędzając na robociźnie. Ponadto, ocieplenie podłogi w trakcie remontu umożliwia zwrot poniesionych kosztów dzięki dopłatom oraz ulgom podatkowym.