Otulina na rury — wszystko, co musisz wiedzieć

Czy wiesz, że otulina na rury jest niezbędnym elementem w zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej? Chroni przed utratą ciepła, jak i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się instalacji. Jeśli jest odpowiednio dobrana, może przynieść wiele korzyści, takich jak oszczędność energii i tym samym Twoich pieniędzy. Jaka jest najlepsza otulina na rury? Co będzie potrzebne do montażu? Gdzie zrobić zakupy? W poniższym artykule rozwiewamy popularne wątpliwości.

Jaka otulina na rury miedziane, a jaka na polipropylenowe?

Wybór odpowiedniej otuliny zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj instalacji, warunki otoczenia oraz wymagania dotyczące izolacji termicznej w danym budynku. Jednocześnie powinna być ona odporna na korozję, a także wykazywać się niską przewodnością cieplną. Przykładowo otulina na rury zewnętrzne będzie się różnić od tej, która dedykowana jest instalacjom wewnętrznym. Powinna się też wykazać większą trwałością (również na urazy mechaniczne) i estetycznym wykończeniem.

Instalacje miedziane to powszechne rozwiązanie w systemach grzewczych oraz w transporcie ciepłej i zimnej wody. Otulina na rury tego typu jest najczęściej wykonana z pianki polietylenowej czy poliuretanowej. To elastyczne i łatwe w montażu rozwiązania, które umożliwią wykonanie cienkiej izolacji idealnej do instalacji prowadzonej w ścianach czy podłodze. Mogą one przyczynić się redukcji strat energii aż do 90%. W zależności od potrzeb sprawdzi się również pianka kauczukowa czy wełna mineralna lub szklana.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, jaka otulina na rury PP będzie najlepsza, to tak jak w przypadku tych miedzianych — wszystko zależy od ich wykorzystania. Rury PP znajdują zastosowanie nie tylko w systemach grzewczych czy w transporcie wody, ale również w instalacjach chłodniczych. Używane są też w przemyśle, np. do przesyłania chemikaliów lub sprężonego powietrza. Choć ich właściwości termoizolacyjne często prowadzą do wniosku, że otulina nie jest potrzebna, to przepisy tego wymagają i jest to ważne ze względów bezpieczeństwa.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka otulina na rury miedziane czy PP będzie najlepsza w Twoim budynku, skonsultuj się z fachowcem. Weźmie on pod uwagę wszystkie okoliczności, a także aktualne wymogi (np. w sprawie efektywności energetycznej) i pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Otulina na rury — jak montować?

Wybrałeś już odpowiedni materiał izolacyjny. Zatem pojawia się podstawowe pytanie — jak montować? Otulina na rury powinna przede wszystkim dobrze przylegać do rurociągu. W tym celu warto wcześniej przygotować i dokładnie wyczyścić instalację. Należy również zadbać o solidne połączenia kolejnych części izolacji przy pomocy taśmy lub mankietów. Jeśli poszczególne elementy są łączone klejem, trzeba odczekać tyle, ile wskazuje producent na opakowaniu.

Co ważne, otulina na rury może posiadać gotowe cięcia, co znacznie ułatwia montaż. W innym przypadku trzeba uzbroić się w dobrze naostrzony nóż lub przecinak. Należy ciąć zawsze pod odpowiednim kątem, by nie powodować niepotrzebnych uszkodzeń i uzyskać gładką powierzchnię sprzyjającą klejeniu.

W jakim sklepie jest dostępna otulina na rury? Castorama to pierwsze miejsce, które przychodzi na myśl. Znajdziesz tam szeroki wybór materiałów, jak i akcesoriów do montażu. Możesz również wybrać sklep specjalizujący się w izolacjach, gdzie również czeka na Ciebie wiele produktów oraz profesjonalne doradztwo. Takim miejscem jest Centrum Izolacji, w którym znajdziesz niezawodne rozwiązania, jak i wszystkie potrzebne do ich realizacji narzędzia.