Jak dobrać odpowiednie proporcje betonu?

proporcje beton

Beton jest to jeden z powszechnie używanych oraz najbardziej znanych w budownictwie materiałów. Gdyby nie ta słynna mieszanka, większość budynków nie miałaby szansy istnieć. Wykonanie betonu samodzielnie w domu nie jest trudne, aczkolwiek wymaga wiedzy i odpowiedniego doboru proporcji składników, z których on powstaje. Jak więc zrobić beton? Proporcje beton – z jakich składników powstaje i jakie proporcje dobrać?

Proporcje betonu — jaką ilość cementu należy zastosować? 

Tego typu produkty warto nabyć ze sprawdzonego źródła, np.: sklepu budowlanego. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że cement był przechowywany w suchym miejscu, gdyż namoczony produkt może nie przynieść oczekiwanego efektu. W celu samodzielnego stworzenia betonu należy użyć całego worka (25 kilogramów). Jeżeli posiadamy opakowanie o innej pojemności, poniższe proporcje również ulegną zmianie.

Proporcje betonu — ile cementu należy użyć? 

Kruszywo jest niezwykle ważnym elementem w procesie powstawania betonu. Oznacza to, iż nie możemy zastosować losowego rodzaju pisaku. Powinna być to przede wszystkim mieszanka grubego żwiru, wraz z pisakiem rzecznym. Decydując się na zastosowanie pisaku kopalnianego, musimy mieć świadomość, że często znajduje się w nim glina, przez którą nasz cement nie wyjdzie. Oprócz tego posiada on zbyt małą ilość żwirku. Beton, przy którego produkcji zostanie wykorzystane mało żwiru, jest o wiele bardziej narażony na występowanie rys.

Ile kruszywa powinniśmy nabyć?

Biorąc pod uwagę, że użyjemy 25-ciu kilogramów cementu, aby konsystencja masy była poprawna, należy użyć łącznie 120-stu litrów sprawdzonego kruszywa (40 litrów piasku oraz 80 litrów żwiru).

Jakiej oraz ile wody powinniśmy użyć podczas tworzenia betonu? 

Niektórym z nas może wydawać się, że woda to woda i każda da taki sam efekt. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom woda ma równie ważne znaczenie co pozostałe składniki i nie należy tego lekceważyć. Woda powinna być dość czysta (zbliżona do pitnej) oraz nie pochodzić ze studni. Jeżeli nasz dodany piasek jest wilgotny możemy dodać około 10-ciu litrów wody. Natomiast w przypadku, gdy piach był suchy tę ilość, powinniśmy zwiększyć do 11/12-stu litrów.

Jak samodzielnie zrobić beton? 

Jeżeli nie potrzebujemy pokaźnej ilości betonu, dobrym pomysłem może okazać się jego samodzielne wykonanie, gdyż będzie to dla nas najkorzystniejsza opcja. Jednak jak to zrobić? Przed przystąpieniem do pracy musimy zaopatrzyć się w:

  • Worek cementu
  • Piasek
  • Żwir
  • Czystą wodę
  • Betoniarkę.

Kiedy posiadamy już wszystkie niezbędne składniki, wyposażenie i przeznaczony do tego sprzęt, możemy rozpocząć działanie. Najpierw do betoniarki musimy wsypać piasek, który połączymy z cementem. Po dokładnym wymieszaniu powinniśmy dodać odpowiednią ilość wcześniej przygotowanego żwiru. Jeśli wszystkie suche składniki dobrze się ze sobą połączyły, możemy przystąpić do ostatniego kroku, którym jest stopniowe nalewanie wody. Wykonując wszystko zgodnie z powyżej wymienionymi proporcjami, otrzymamy około 120 litrów betonu. Należy pamiętać, iż dobry beton nie powinien zawierać dużych, bądź bardzo widocznych grudek.