Bliźniak to szczególny typ zabudowy. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to dwa domy w jednym budynku, co pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach, ale komfort życia jest praktycznie taki sam, jak w domu wolnostojącym. Jak wybrać taki projekt?
Czym wyróżnia się bliźniak?
Bliźniak to dwa domy jednorodzinne, które przylegają do siebie i mają jedną ścianę wspólną. Z zewnątrz są swoimi lustrzanymi odbiciami i zazwyczaj jest też tak samo w środku, choć na projektyzwizja.pl znaleźć można także domy z inaczej rozplanowaną powierzchnią użytkową. Zabudowa bliźniacza pasuje do każdego stylu architektonicznego, a domy mogą być zarówno parterowe, jak i piętrowe bądź z użytkowym poddaszem. Wile projektów uwzględnia w bryle miejsce na garaże dla obu rodzin.
Kiedy warto się zdecydować na zabudowę bliźniaczą?
Z tego rozwiązania chętnie korzystają rodziny – mieszka się bardzo blisko siebie, ale są to mimo wszystko oddzielne przestrzenie, znikają więc problemy związane na przykład z użytkowaniem wspólnej kuchni czy salonu. Czasami inwestorzy traktują bliźniaka jako korzystną inwestycję, bo jeden z segmentów jest wynajmowany innym lokatorom – przynosi to dochód, a właściciel ma większa kontrolę nad tym, co dzieje się w jego nieruchomości. Obecność sąsiada tuż za ścianą zwiększa przy okazji bezpieczeństwo domowników i łatwiej jest znaleźć kogoś, kto przypilnuje posesji na czas nieobecności rodziny.
Czy dom bliźniak rzeczywiście jest tańszy?
O wyborze takiego projektu bardzo często decydują względy finansowe. W budowie bliźniak po prostu wychodzi taniej, a oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do domu wolnostojącego w tej samej lokalizacji. Bliźniak może stanąć na mniejszej działce, ponieważ ze względu na współdzieloną ścianę nie trzeba zachowywać kilkumetrowego odstępu między posesjami – to szczególnie istotne w atrakcyjnej okolicy, gdzie grunty są bardzo drogie i nawet zwężenie szerokości działki o 3 m daje zauważalne oszczędności.
Niższe będą także koszty późniejszej eksploatacji. Wspólna ściana zmniejsza wydatki na ogrzewanie, a jeśli inwestorzy wybiorą odnawialne źródła energii, nakłady związane z energooszczędną instalacją zwrócą się jeszcze szybciej. Do tego przy budowie bliźniaka zatrudnia się jedną ekipę i jednego kierownika budowy.