Stopnie schodowe – co należy wiedzieć o ich wymiarze?

wymiar stopni schodowych

Schody to jeden z najważniejszych łączników, jeżeli chodzi o poszczególne poziomy. Nie ma jednak co myśleć, że stworzenie schodów jest taką lekką fraszką. Potrzebna dopasować odpowiedni wymiar stopni schodowych. Dzięki temu będzie można zyskać pewność co do tego, że będzie się miało do czynienia z wygodnymi i komfortowymi schodami, których użytkowanie nie będzie sprawiać problemu.

Wymiar stopni schodowych

Nie ma uniwersalnego przepisu na schody. Tym bardziej że dużo zależne jest od tego, z jakim miejscem ma się do czynienia. Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie w domu jednorodzinnym, inaczej w domach wielorodzinnych. Ustalono jednak, że istnieje pewien wzór, który będzie w stanie dopasować wymiar schodów do danego miejsca. Przedstawia się on w następujący sposób:

2*h + s = 0,6-0,65 m.

Warto objaśnić, czym są poszczególne, zastosowane oznaczenia:

  • h – wysokość stopnia,
  • s – szerokość stopnia.

Mówiąc o szerokości stopnia, należy wziąć pod uwagę ten fakt, że jest to powierzchnia, gdzie stopę się stawia.

Schody w domu jednorodzinnym

O ile w budynkach wielorodzinnych, za stopnie schodowe odpowiada wykonawca, o tyle w domach jednorodzinnych trzeba samodzielnie wziąć tą odpowiedzialność na swoje barki.

Trzeba więc zapoznać się z istotnymi aspektami, jakie odnoszą się do szerokości i wysokości schodów wewnętrznych. Przepisy budowlane jasno mówią, że maksymalna wysokość powinna wynosić 19 cm. Jednak najczęściej jest to wartość, która utrzymuje się na poziomie 14 a 15 cm. Szerokość stopnia to wartość, która utrzymuje się w przedziale między 25 a 32 cm. Tutaj jednak sprawa się nieco komplikuje, ponieważ wszystko uzależnione jest od ich konstrukcji – jedno lub dwubiegowej. Przyjęło się jednak, że takie 32 cm to wartość najlepsza.

Dzięki temu będzie można zapewnić sobie maksimum wygody i komfortu podczas codziennego wchodzenia. Tym bardziej że wiele osób takie schody pokonuje po kilka, kilkanaście razy w ciągu dnia.

Szerokość biegu stopni schodowych

Mówiąc o wymiarach stopni schodowych, należy zapoznać się także z wymiarami, które odnoszą się do szerokości biegu. Jest to bowiem także ten aspekt, który ma wpływ na wygodę użytkowania przez domowników. Tutaj także w pierwszej kolejności należy odwołać się do obowiązujących przepisów budowlanych. Tylko dzięki temu będzie można zrozumieć, że wymiary nie mogą być fanaberią, ale zostać dopasowane do obowiązujących przepisów – jeżeli ktoś chce, aby użytkownik na każdym kroku miał zapewnione maksimum komfortu.

Szerokość biegu schodów nie może być mniejsza niż 80 cm. Czy takie wymiary sprawdzają się w praktyce? Nie. Chyba, że ze schodów będzie korzystać tylko i wyłącznie jedna osoba. Najczęściej jednak ten wymiar utrzymuje się w przedziale od 90 do 110 cm. Jeżeli ktoś chciałby jednak zyskać pewność co do tego, że na schodach bez trudu mijać się będą dwie osoby, szerokość powinien utrzymać na poziomie od 110 do 120 cm.

Stopnie schodowe na zewnątrz

Całkiem możliwe, że duża osób, która przymierza się do postawienia budynku, nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymiar stopni schodowych jest tak skomplikowaną sprawą. Trzeba jednak tego dopilnować, aby dostanie się na wyższe piętra, nie sprawiało trudności.

Jakie wymiary powinny mieć schody, jakie umieszcza się na zewnątrz budynków? Maksymalna wysokość stopni to 17,5 cm. Szerokość to wartość co najmniej 35 cm. Takie wymiary są  w stanie zapewnić maksimum wygody i komfortu. Trzeba zadbać nie tylko o to, ale także bezpieczeństwo. Tak, aby mieć pewność, że schody zewnętrzne (a także te wewnętrzne), nie stanowiły zagrożenia dla życia człowieka. Najlepiej, jeżeli całość będzie wyprofilowana. Dzięki temu będzie można je zabezpieczyć przed potykaniem.

Prawdą jest to, że samodzielne zaprojektowane schodów może sprawiać nie lada trudność. Jednak jest to konieczne. Tym bardziej że wiele budynków nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Trzeba jednak takie zadanie powierzyć odpowiednim specjalistom, którzy w tej kwestii będą mieć odpowiednie doświadczenie, uwzględniając potrzeby budynku.