Szybki sposób na przeliczanie jednostek – 1 hektar ile to m2?

1 hektar ile to m2

Sprawne przeliczanie jednostek jest zadaniem, które niewielu ludzi musi wykonywać na co dzień. Jednakże dla tych, którzy działają w branży budowlanej, umiejętność wykonywania tego typu działań matematycznych jest bardzo ważna. Wszystko jednak zależy zacząć od zrozumienia czym są jednostki, które są w powszechnym użyciu.

Hektar – co to jest?

Hektar to jednostka miary powierzchni, oznaczana skrótem „ha”. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, hektar ma bardzo długą i bogatą historię, która sięga końców XVIII wieku. Wtedy to we Francji 1 ar został oficjalną miarą gruntową. Francuskie słowo „are” jest pochodną łacińskiego „area” czyli „plac”, z kolei przedrostek „hekta” pochodzi z greki, gdzie oznacza 100. Dlatego też na tej podstawie łatwo wywnioskować, że 1 hektar to nic innego jak 100 arów.

Miara ta jest wciąż często używana, pomimo że nie została włączona do układu SI, który za zadanie ma zoptymalizować użycie jednostek na świecie. Ważne jest jednak to, aby umieć przeliczać hektary na jednostki, które należą do układu SI, czyli na metry kwadratowe. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie metry kwadratowe są preferowaną miarą powierzchni w dokumentach oficjalnych. Dlatego też osoby, które mają doświadczenie w realizacji projektów budowlanych i innych tego typu inwestycjach, nie powinny mieć problemów ze sprawnym przejściem z jednej jednostki na drugą.

Jednostki miary powierzchni – 1 hektar ile to m2?

Zapewne każda osoba kojarzy słowo „hektar” i wie mniej więcej jakie jest jego znaczenie. Do wykonywania obliczeń ważne jest jednak zrozumienie co dokładnie oznacza, gdy mówimy, że dany teren ma 1 hektar. Jak więc najszybciej przeliczyć hektary na m2? Otóż najlepiej jest, gdy zrobi się to poprzez ciąg prostych działań matematycznych:

  • 1 hektar to nic innego jak 100 arów
  • 1 ar jest równy 100 m2

1 hektar = 100 arów = 100 x 100 m2 = 10 000 m2.

Wiedząc, że 1 hektar jest równy 10 000 m2, łatwo jest obliczyć jaką częścią hektara jest 100 m2 (100/10000 = 0,01 ha) lub 2000 m2 (2000/10000 = 0,2 ha). Jeżeli ktoś zaczyna pracę w branży budowlanej lub innych dziedzinach, gdzie posługiwanie się jednostkami powierzchni jest częścią codziennej rutyny, warto jest poćwiczyć wykonywanie takich przeliczeń. Dobrym sposobem na sprawne przeliczanie jednostek jest też korzystanie z powszechnie dostępnych kalkulatorów internetowych. Przy ich użyciu przejście z hektarów na metry kwadratowe zajmuje zaledwie parę sekund. Jak jednak wiadomo, zawsze lepiej jest wiedzieć jak wykonywać takie działania samodzielnie.

Hektar i inne jednostki

Na świecie używanych jest wiele jednostek i wszystko zależy od tego, w jakim kraju ktoś przebywa.

1 hektar to:

  • 1,008 chō (jednostka japońska)
  • 10 dunamów (jednostka używana na Bliskim Wschodzie)
  • 10 stremmatów (jednostka grecka)

Można to uznać za ciekawostkę, ale nigdy nie wiadomo w jakim regionie będzie się pracować w przyszłości. Warto więc wiedzieć nieco więcej o tym jak 1 hektar wygląda dla osób z innych części świata. Oczywiście dla każdego, kto pracuje na arenie międzynarodowej, najlepszą jednostką jaką można użyć są metry kwadratowe, które są znane każdemu bez względu na pochodzenie. Jednakże mając do czynienia z projektami przygotowanymi przez lokalnych geodetów warto jest posiadać chociażby podstawową wiedzę o tym, jak porównać powierzchnię jednego hektara z miarą używaną na danym terenie.

Gdzie używane są hektary?

Pomimo że hektary nie są jednostką układu SI, nie oznacza to jednak, że ich użycie jest bardzo rzadkie. Większość geodetów na co dzień posługuje się hektarami, gdyż są one znacznie bardziej „schludnym” sposobem na określanie powierzchni (łatwiej posługiwać się miarę 1 hektar niż 10 000 m2). Użycie tej jednostki jest przede wszystkim powszechne gdy chodzi o przeliczanie terenów działek inwestycyjnych. W praktycznie każdym projekcie budowlanym można więc znaleźć hektary.

Oprócz ewidencji gruntów, hektary są powszechnie używane w rolnictwie i leśnictwie. Na terenach wiejskich trudno jest tak naprawdę znaleźć kogoś, kto nie używa tej jednostki do tego, aby określić powierzchnie działek. Rolnicy nie mają więc dużych problemów z tym, aby wyobrazić sobie jak wygląda 1 hektar. Dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z tą miarą, można zasugerować takie porównanie – 1 hektar to mniej więcej wielkość boiska do piłki nożnej. Na działce o powierzchni jednego hektara można także zmieścić ok. 2000 mieszkań o powierzchni ok. 50 m2. Jednakże bez względu na to w jakiej branży ktoś pracuje, warto jest posiadać podstawowe informacje na temat jednostek. Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy może przydać się wiedza o tym, ile metrów kwadratowych zawiera 1 hektar.