Budując lub remontując dom zawsze warto przemyśleć, na czym najbardziej nam zależy przed rozpoczęciem prac. W ten sposób oszczędzimy sobie czasu, środków i nerwów, a wszystkie prace zostaną przeprowadzone od razu, bez konieczności poprawek. Jedną z istotnych kwestii jest to, na jakiej wysokości gniazdka powinny się znajdować, aby można ich było używać swobodnie. W starszym budownictwie gniazdka montowane były wysoko, w nowszym są projektowane przy podłodze. Które rozwiązanie jest lepsze?
Na jakiej wysokości gniazdka przewiduje prawo budowlane?
Czy istnieje prawnie narzucona wysokość, na jakiej mają być montowane gniazdka? Informacje o samej infrastrukturze elektrycznej w domu, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Jednak na próżno tutaj szukać takiej informacji. Istotny jest jednak zapis, że budynek musi być wyposażony w niezbędną ilość odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtykowych.
Odpowiednio rozmieszczone, czyli na jakiej wysokości gniazdka będą najlepsze?
W Polsce z reguły montuje się włączniki oraz gniazdka dość wysoko. Jednak sporo osób decyduje się również na rozdzielny montaż tych elementów. Umiejscowienie włączników wyżej jest wygodne w użytkowaniu. A z kolei gniazdka bliżej podłogi pozwolą nam na łatwiejsze podłączenie różnych sprzętów, jak i ukrycie wtyczek.
Najczęściej wybierana wysokość rozmieszczenia punktów to:
- 110-120 cm nad podłogą,
- 30 cm nad podłogą.
Czy można gniazdka umiejscowić na innej wysokości? Oczywiście! Jeśli tylko to, na jakiej wysokości gniazdka będą umiejscowione będzie zapewniać ich bezpieczne użytkowanie.
Bezpieczeństwo i wygoda — to trzeba wziąć pod uwagę
W każdym pomieszczeniu możemy mieć inny plan zaaranżowania przestrzeni, a co za tym idzie będą nam potrzebne włączniki i gniazdka na innej wysokości. Przykładowo w kuchni wygodniejsze będą gniazdka położone nad blatem kuchennym, a nie 30 cm od podłogi. Ponieważ gotując wykorzystujemy sprzęty elektryczne, które wygodniej będzie nam podłożyć po prostu nad blatem. Ale już w jadalni może się okazać, że wystarczą nam wtyczki tuż nad podłogą, ponieważ w tym pomieszczeniu używamy urządzeń elektrycznych do sprzątania, a nie do gotowania.
Również w łazience bezpieczniej i wygodniej będzie umiejscowić gniazdka wyżej, ponieważ będzie nam łatwiej korzystać z suszarki do włosów czy innych sprzętów. A z drugiej strony nawet jeśli chcielibyśmy podłączyć odkurzacz do sprzątania, również nie sprawi nam to problemu.
Nie trzeba mieć w całym domu gniazdek na tym samym poziomie
Warto pamiętać, że w momencie planowania instalacji elektrycznej, można wyznaczyć włączniki jak i gniazdka, w miejscach, w których nam będą potrzebne. Nie musimy mieć w całym domu zamontowanych gniazdek tylko na poziomie 30 cm nad podłogą. Możemy zróżnicować położenie wtyków zgodnie z naszymi potrzebami. Taki dom będzie bardziej funkcjonalny, ale i bezpieczny. O wiele przyjemniej będzie nam się mieszkać czy nawet wykonywać drobne prace porządkowe, jeśli będziemy mieli zainstalowane gniazdka na odpowiedniej wysokości.